Plán na státní záchranu třetí největší italské banky Monte dei Paschi di Siena je třeba pečlivě přezkoumat s ohledem na dodržování pravidel Evropské unie. V rozhovoru s listem Bild to řekl šéf německé centrální banky a člen rady Evropské centrální banky (ECB) Jens Weidmann.

Šéf Bundesbank rovněž poukázal na to, že zachraňovaná banka musí mít zdravé ekonomické jádro a že státní peníze nemohou sloužit ke krytí ztrát očekávaných v budoucnosti. „To vše je nyní zapotřebí pečlivě přezkoumat,“ prohlásil.

Italská vláda schválila plán na záchranu společnosti Monte dei Paschi v pátek. Pád banky by ohrozil úspory tisíců Italů a podle analytiků by mohl vyvolat krizi v celém italském finančním sektoru. Monte dei Paschi je nejstarší bankovní institucí na světě, založena byla v roce 1472.

Banka minulý týden oznámila krach svého plánu na získání potřebného kapitálu v objemu pěti miliard eur (135 miliard Kč) od soukromých investorů. Vláda pak schválila vytvoření fondu ve výši 20 miliard eur (540 miliard Kč) pro Monte dei Paschi i další banky, které se potýkají s nedostatkem kapitálu. Upozornila přitom, že podrobnosti plánu na záchranu Monte dei Paschi teprve budou vypracovány. Plán pak musí schválit Evropská komise.

Tato intervence v podstatě znamená zestátnění banky (vysoce rizikové), poznamenal Bild na svých internetových stránkách.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner