Předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem na dnešním jednání v Bruselu vybídl ministry financí euroskupiny, aby se připravili na to, že rozhovory o zmírnění řeckého dluhu začnou v dubnu. Uvedl to podle agentury Reuters nejmenovaný činitel eurozóny.

Jednání o zmírnění řeckého dluhu budou moci začít, jakmile mezinárodní věřitelé Řecka, totiž eurozóna a Mezinárodní měnový fond (MMF) dospějí k názoru, že země uskutečnila reformy slíbené loni v srpnu výměnou za letní záchranný program.

Toto hodnocení plnění podmínek se v únoru zadrhlo. Příčinou jsou podrobnosti o politicky velmi složité důchodové reformě, ale také odlišné názory mezi zástupci eurozóny a MMF na to, jak zajistit, aby byla řecká ekonomika a státní dluh zvladatelné v dlouhodobějším horizontu, napsal Reuters.

Evropský komisař pro hospodářství Pierre Moscovici před dnešním zasedáním euroskupiny v Bruselu řekl, že ministři financí by se dnes měli dohodnout na vyslání zástupců eurozóny do Atén. Tam by měli dokončit jednání o plnění řeckých reformních plánů.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble řekl, že podpoří vyslání tohoto týmu ještě tento týden. Podle dvou nejmenovaných činitelů eurozóny by se tým mohl vydat na cestu již v úterý.

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos v rozhovoru pro dnešní vydání německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung vyzval mezinárodní věřitele, aby dokončili nynější prověrku plnění podmínek záchranného programu pro Řecko do 1. května.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner