Povstalecké oblasti syrského města Halab (Aleppo) začaly opět opouštět autobusy vezoucí evakuované povstalce i civilisty. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na humanitární organizace. Evakuace byla pozastavena na skoro 24 hodin, lidé museli čekat na odvoz v mrazivých podmínkách. V oblasti uvízlo asi 60 autobusů, které brzy pokryl sníh, informovali opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie.

Odpoledne ale autobusy z Halabu opět začaly odjíždět, potvrdil nejmenovaný zástupce OSN. „Doufáme, že to bude pokračovat, aby lidé mohli být bezpečně evakuováni,“ dodal.

Na výjezd čekalo podle SOHR také 21 autobusů určených pro evakuaci nemocných a zraněných ze šíitských vesnic Fúa a Kafrája v provincii Idlib. Evakuace těchto šíitů je součástí dohody o Halabu.

Rada bezpečnosti OSN v pondělí schválila rezoluci, která povoluje vyslat do Halabu pozorovatele. Do východního Halabu dnes dorazili další pracovníci OSN, kteří dohlížejí na evakuace. Obnovení evakuací potvrdil i Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK), který v oblasti pracuje spolu se syrským Červeným půlměsícem. Povětrnostní podmínky v oblasti jsou prý velmi nepříznivé a místní obyvatelé jsou již velmi vyčerpaní, uvedla organizace na twitteru. „Všichni pacienti již byli evakuováni, nemocnice Al-Kuds (jediná zbývající v oblasti), je nyní prázdná,“ uvedla mluvčí MVČR.

Povstalci východní část Halabu drželi od roku 2012, v listopadu ale syrská armáda se spojenci zahájila ofenzivu a východní čtvrti dobyla. Povstalci drží poslední enklávu, z níž jsou připraveni odejít, ale chtějí nejprve zajistit bezpečnost civilistů. Podle některých zpráv nedůvěřují vládě a bojí se, že budou na poslední chvíli na kontrolních stanovištích zadrženi.

Evakuace začala minulý čtvrtek, ale dvakrát byla pozastavena. V neděli to bylo kvůli palbě na autobusy, které mířily do Idlibu pro šíity. Podle syrské agentury SANA teroristické skupiny Fronta dobytí Sýrie a Ahrár aš-Šám zajaly při tomto útoku, při němž mnoho autobusů shořelo, 21 řidičů a držely je jako rukojmí. Propustily je v úterý večer.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner