Evropa bude čelit „povstání populistů“, pokud nebude schopná ukázat, že se dokáže vypořádat s migrační krizí, řekl v Londýně bývalý šéf MI6 Sir Richard Dearlove. Varoval současně před bezvízovým stykem EU s Tureckem, které žádá turecká vláda výměnou za pomoc s migrujícími uprchlíky. Povolení k volnému pohybu osob uvnitř EU pro turecké občany Dearlove přirovnal ke skladování benzínu v blízkosti ohně.

Bývalý šéf britské tajné zpravodajské služby Sir Richard Dearlove je podle BBC také přesvědčený, že počet přistěhovalců přicházejících do Evropy se v průběhu následujících let bude počítat v řádech milionů. Krize podle něho zřejmě přetvoří geopolitický ráz kontinentu a krajiny.

„Pokud Evropa společným jednáním nebude schopná přesvědčit většinu svých občanů o tom, že dokáže migrační krizi kontrolovat a řídit, pak se EU ocitne vydána na milost či nemilost populistickému povstání, které s sebou strhne masy,“ dodal.

Referendum o vystoupení Británie z EU nazval „prvním hodem kostkou ve velké geopolitické hře“. Varoval, aby se Evropa střežila úplnému zavření dveří příchozím migrantům. „V reálném světě neexistují žádná zázračná řešení ve stylu Jamese Bonda,“ řekl. „Příliv lidí do Evropy se nezastaví, dokud se neodstraní všechny důvody, které imigranty vedou k masovému odchodu z jejich domovů“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner