Ankara/Berlín 21. března (ČTK) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil, že přehodnotí vztahy své země s Evropskou unií po referendu, v němuž budou Turci v dubnu rozhodovat o posílení pravomocí hlavy státu. Současná Evropa je podle něj fašistická a krutá jako v období před druhou světovou válkou. Místopředseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Volker Bouffier v reakci na tyto výpady řekl, že Erdogan už není v Německu vítán, uvedla agentura Reuters. Kromě toho komisař EU pro rozšíření Johannes Hahn poznamenal, že členství Turecka v EU je stále méně reálné.

Erdogan prohlásil, že Turecko se již nemůže nechat vydírat hrozbou přerušení přístupových rozhovorů s EU a migrační dohodou, v níž se Ankara zavázala de facto za několikamiliardovou úplatu zamezit toku přistěhovalců z Asie do Evropy. „Toto období skončilo,“ řekl turecký prezident.

O vztazích s EU bude Erdogan jednat po referendu plánovaném na 16. dubna. Naznačil přitom, že od tohoto hlasování čeká přijetí ústavních změn směřujících k posílení jeho prezidentských pravomocí. Podle Erdogana po hlasování vznikne „velmi rozdílné Turecko“.

Nejvyšší turecký představitel také vyzval představitele EU, aby se starali o sebe a nevměšovali se do toho, že v Turecku stále platí výjimečný stav. Ten byl zaveden po pokusu o převrat z loňského července. Následovaly čistky na všech úrovních státní správy i v soukromém sektoru, což se projevilo mimo jiné tvrdými zásahy proti médiím. Desetitisíce lidí přišly o práci nebo skončily ve vězení. Tisíce Turků od té doby požádalo o azyl v EU, zejména v Německu.

Unijní komisař pro rozšíření Johannes Hahn dnes deníku Bild řekl, že „s ohledem na to, jaká jsou striktní přístupová kritéria, se Turecko už nějakou dobu od EU čím dál víc vzdaluje“. „Pokud rychle nezmění kurz, členství bude skutečně stále méně reálné,“ dodal Hahn.

Erdogan a turečtí ministři v poslední době také opakovaně kritizují hlavně Nizozemsko a Německo za to, že tyto země zabránily agitaci na shromážděních určených pro exilové Turky. Cílem agitace je tyto lidi přesvědčit, aby v referendu hlasovali pro změny. Německo v této souvislosti obvinili z nacistických praktik.

Místopředseda CDU Bouffier, který je zároveň ministerským předsedou spolkové země Hesensko, dnes prohlásil, že „už toho bylo dost“. „Pan Erdogan a jeho vláda nejsou v této zemi vítáni, a tak je to teď potřeba i chápat,“ řekl Bouffier v rádiu DLF. Německá média informovala, že Erdogan plánuje ještě v březnu Německo navštívit, aby apeloval na zhruba 1,4 milionu tureckých imigrantů, kteří mohou volit, aby ústavní změny v referendu podpořili.

Podle Bouffiera by taková návštěva vyvolala vážná bezpečnostní rizika. „Někdo, kdo nás uráží tímto způsobem, nemůže očekávat, že budeme shromažďovat tisíce policistů, aby ho chránili,“ řekl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner