Budapešť 3. července (ČTK) – Maďarský premiér Viktor Orbán před úterním summitem visegrádské skupiny (V4) jednal dnes v Budapešti s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Z vojenského a ekonomického hlediska je stabilní Egypt „v nejlepším zájmu Maďarska“, řekl k jednání Orbán.

Podle maďarského premiéra by se Evropa měla podílet na udržování ekonomické stability v Egyptě a země V4 jsou podle něj připraveny konat v takové míře, jakou jim dovolují vlastní ekonomické možnosti. Prezident Sísí prohlásil, že Egypťané jsou přesvědčeni o nezbytnosti stability v zemi a jsou ochotni zaplatit za její dosažení.

Sísí se zúčastní také pravidelné schůzky premiérů Česka, Slovenska, Maďarska a Polska, která se v maďarské metropoli uskuteční v úterý. Kromě stability Egypta se bude probírat také situace na Blízkém východě a v severní Africe a související problematika migrace a terorismu. Při bilaterálních rozhovorech hlavy egyptského státu s premiérem Bohuslavem Sobotkou by se měla probírat témata jako energetická bezpečnost, hospodářská spolupráce, věda, školství a kultura.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner