K rychlému návratu od konfrontace k dialogu dnes v souvislosti s děním v Katalánsku vyzvala Evropská komise (EK). Její mluvčí Margaritis Schinas před novináři zdůrazňoval, že v současnosti je potřeba hlavně jednota a stabilita, nikoli fragmentace. Schinas ale také zopakoval dosavadní postoj komise, že nedělní chaotické referendum o nezávislosti Katalánska nebylo podle španělské ústavy legální a že jde o vnitřní záležitost Španělska.

Z vyjádření Evropské komise se může zdát, jako kdyby včerejší krvavý policejní zásah neviděla. Spíše ale jen nechce vidět. „Násilí nikdy nemůže být politickým nástrojem. Věříme ve schopnost premiéra Mariana Rajoye zvládnout tento složitý proces s plným respektem ke španělské ústavě a základním právům občanů v ní obsažených,“ prohlásil Schinas na tiskové konferenci.

Evropská komise se v minulém týdnu k chystanému referendu vyjadřovala jen vyhýbavě. Dnešní Schinasovo prohlášení je tak první reakcí Bruselu na hlasování v Katalánsku, kde si tvrdé zásahy policejních sil vyžádaly stovky zraněných. Katalánská vláda je zřejmě dál odhodlána k jednostrannému vyhlášení nezávislosti regionu.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker by se dnes odpoledne měl se španělským premiérem Rajoyem telefonicky spojit, dodal mluvčí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner