Česká republika a dalších osm zemí Evropské unie budou mít možnost na konci měsíce prokázat, že udělaly dodatečné kroky k dodržování limitů znečištění ovzduší. Ministry životního prostředí těchto států evropský komisař Karmenu Vella pozval do Bruselu na 30. ledna.

Pozváni jsou zástupci Česka, ale také Německa, Španělska, Francie, Itálie, Maďarska, Rumunska, Slovenska a Británie. Kvůli nedodržování limitů znečištění by tyto země mohly ze strany komise čelit řízení pro porušování unijní legislativy.

Podle komisaře Velly vedly ke svolání schůzky tři důvody. „Ochrana občanů. Jasné ujištění, že pokud se situace kolem kvality vzduchu nezlepší, bude to mít právní důsledky. A také připomenout státům, že by to byl krok na konci dlouhého, možná až příliš dlouhého, období nabídek pomoci, rad a varování,“ poznamenal komisař v dnešní tiskové zprávě.

Komise chce s těmito devíti státy spolupracovat a pomoci jim splnit limity, které se samy zavázaly dodržovat a kterých měly dosáhnout v letech 2005 a 2010. Týkají se klíčových znečišťujících látek jako je oxid dusičitý (NO2) či prachové částice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner