Čtyři velké frakce v Evropském parlamentu chtějí vyzvat britskou vládu, aby už v úterý zahájila jednání o vystoupení z unie, napsal dnes německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Usnesení navržené lidovci, sociálními demokraty, liberály a zelenými by měl parlament schválit v úterý na mimořádném jednání k výsledkům britského referenda o vystoupení z osmadvacítky.

Podle návrhu usnesení je brzký začátek procesu vystoupení z unie nezbytný, aby se zabránilo škodlivé nejistotě a ochránila se integrita unie.

Frakce dále zdůrazňují, že není možné vyjednat nové vztahy Británie k Unii před ukončením procesu jejího vystoupení.

Britský premiér David Cameron v pátek oznámil, že po vítězství zastánců brexitu v referendu skončí k říjnu v premiérské funkci. Dal také najevo, že spustit rozhovory o vystoupení podle článku 50 unijní smlouvy by měl až jeho nástupce.

Evropským představitelům se ale takový odklad nelíbí – například šestice ministrů zahraničí zakládajících zemí evropských společenství se v sobotu na schůzce v Berlíně shodla na tom, že jednání musí začít co nejdřív. Německá kancléřka Angela Merkelová se naproti tomu domnívá, že případný drobný odklad nebude velkým problémem.

Šéf jejího úřadu Peter Altmaier dnes německému rozhlasu řekl, že nemá zatím vůbec žádné náznaky toho, že by Britové už v úterý chtěli spustit proces vystoupení z unie. Očekává spíše, že se tak stane v řádu týdnů nebo měsíců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner