Europoslanci dnes budou na plenárním zasedání ve Štrasburku volit místopředsedy Evropského parlamentu (EP) na další dvouapůlleté období. Jedním z místopředsedů, jichž je celkem 14, by se mohl stát i český europoslanec Pavel Telička.

Do sídla EP by měl dopoledne dorazit také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který má seznámit poslance s novinkami na téma brexit po svém rozhovoru s britskou premiérkou Theresou Mayovou.

V předchozím období, tedy od posledních voleb v roce 2014, Česká republika svého zástupce mezi místopředsedy EP neměla. Předtím ale zastávali tuto funkci tři čeští europoslanci Miroslav Ouzký (ODS; 2004–2007), Libor Rouček (ČSSD; 2009–2012) a Oldřich Vlasák (ODS; 2012–2014).

Místopředsedové jsou členy předsednictva Evropského parlamentu. V případě nepřítomnosti předsedy řídí plenární zasedání a předseda na ně může delegovat také jiné povinnosti, úkoly nebo pravomoce.

Europoslanci dnes zvolí také pět kvestorů. Ti mají na starost administrativní a finanční záležitosti týkající se poslanců a jejich pracovních podmínek. Také kvestoři jsou členy předsednictva EP, ale mají v něm jen poradní hlas.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner