Berlín/Paříž/Varšava 7. července (ČTK) – Na čtvrteční návštěvě Polska našel americký prezident Donald Trump konečně silná slova, která se od něj očekávala od nástupu do funkce. Jako vždy se ale nabízí otázka, nakolik se dá těmto slovům věřit, napsal dnes v komentáři německý list Die Welt. Podle francouzského listu Le Monde, polského deníku Gazeta Wyborcza i bulharských novin Trud dostal Trump v Polsku přesně to, co chtěl: vřelé přijetí jásajícími davy.

Trump se ve svém čtvrtečním projevu ve Varšavě podle listu Die Welt „konečně“ výslovně přihlásil k závazku kolektivní obrany NATO, který vyplývá z pátého článku alianční smlouvy, vyzval Rusko, aby zanechalo „destabilizujících akcí“ a aby nepodporovalo „zločinné režimy v Sýrii a dalších zemích“. „Jako vždy u tohoto prezidenta a jeho kakofonické administrativy ale vyvstává otázka, jakou mají tato ostrá slova ve skutečnosti hodnotu,“ napsal Die Welt, podle nějž se v „ultrakonzervativním Polsku“ mohl americký prezident „cítit jako mezi svými“.

Výtky, že chtějí USA nabídkou dovozu zkapalněného zemního plynu do východní Evropy starý kontinent rozdělit, je podle listu Die Welt „prolhaná“. Příkop mezi východní a západní Evropou totiž podle něj ve skutečnosti už dříve vykopali němečtí kancléři Gerhard Schröder a Angela Merkelová, kteří pokračovali v energetických obchodech s Ruskem a východní Evropu obešli. „Není divu, že Polsko spoléhá více na silnou náruč Ameriky než na své západoevropské sousedy,“ dodal deník.

Trumpův varšavský projev označil v komentáři za „pozoruhodný“ server Spiegel Online. Zaujal jej především exkurz do polských dějin. Americký prezident podle něj „polský odboj proti německé okupaci líčil tak podrobně, že by si jeden myslel, že druhá světová válka skončila teprve včera“.

Také podle komentáře zveřejněného na serveru televizní stanice ARD byl Trumpův projev „rozumný, dokonce i taktický a šikovný“. Návštěva Varšavy podle něj ukázala, že Trump není ani zdaleka tak izolovaný, jak by se mohlo v Německu nebo ve Francii zdát. „Lepší začátek své druhé zahraniční cesty si Trump ani nemohl přát,“ stojí v komentáři.

Tento názor sdílí i bulharský list Trud, podle kterého přinesla Trumpova varšavská zastávka užitek nejen americkému prezidentovi, ale i Polsku, které „zase jednou ukázalo svou záviděníhodnou schopnost obrátit každý dějinný zvrat ve svůj prospěch“.

Podle liberálního polského listu Gazeta Wyborcza není pochyb, že Trump do Varšavy dorazil hlavně proto, aby televizní kamery zaznamenaly jásající davy, které do hlavního města navezla vládní strana Právo a spravedlnost (PiS). „Takové publikum nebude mít v žádném jiném hlavním městě Evropy,“ napsal list.

Také podle francouzského deníku Le Monde Trump ve Varšavě dostal přesně to, co chtěl: vřelé přijetí davem podporovatelů ultrakonzervativní vládní strany PiS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner