Paříž 8. července (ČTK) – Imámové z Francie, Belgie, Británie či Tuniska se dnes vydali z Paříže na cestu po Evropě, jejímž cílem je odsoudit terorismus. Chtějí přitom navštívit místa, která byla v posledních letech dějištěm atentátů, a připomenout památku jejich obětí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

„Jsme tady, abychom řekli, že naše náboženství a hodnoty islámu nejsou slučitelné s názory těchto vrahů,“ řekl dnes v Paříži imám z města Drancy Hassen Chalghoumi. Ten je spolu s francouzským židovským spisovatelem Markem Halterem hlavním organizátorem akce.

Asi 30 muslimských učenců a zástupců dalších náboženských komunit nastoupilo dnes do autobusu na pařížském Champs-Élysées, na místě, kde v dubnu terorista zastřelil francouzského policistu Xaviera Jugeleho.

Zastávku plánují organizátoři akce i v Berlíně a Bruselu, tedy městech, která se v posledních dvou letech rovněž stala terčem teroristických útoků. Cestu by měl osvětový autobus zakončit 14. července v Nice. Ten den uplyne přesně rok od útoku, při kterém muž nákladním autem najel do davu lidí slavících výročí dobytí Bastily. Přes osm desítek lidí zabil a na 450 jich zranil.

K útokům v Nice, Bruselu a Berlíně, i k několika dalším v Evropě, se přihlásila organizace Islámský stát (IS). Ta násilím a terorem prosazuje svou interpretaci islámu a islámského práva šaría. Snaží se ovládnout území na Blízkém východě a nabádá k teroristickým činům i v Evropě. Hnutí IS se pravidelně hlásí k odpovědnosti za většinu útoků v západním světě, a to i tehdy, když osamělí útočníci byli třeba jen inspirováni jeho ideologií a nebyli s IS přímo v kontaktu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner