Evropa, kde již nyní vládnou tropická vedra, se připravuje na další citelné oteplení. Extrémní hodnoty čeká Španělsko, kde by rtuť teploměru mohla v pondělí ukazovat přes 40 stupňů Celsia. Třicetistupňová horka dorazí i do Skandinávie. Vlna veder představuje značnou zátěž pro lidský organismus, varují zdravotníci. Vysoké teploty ale vyvolávají komplikace i v dopravě: několik vlaků v Německu zastavila nefunkční klimatizace a v Rakousku praskaly koleje. Na několika úsecích německých dálnic popraskaná vozovka způsobila několikakilometrové kolony.

Vrchol veder v Evropě nastane podle meteorologů v pondělí, kdy by horký vzduch z Afriky mohl vyhnat teplotu ve Španělsku až na 44 stupňů Celsia. Extrémní teploty pak budou v této jihoevropské zemi panovat nejméně devět dní.

Německá meteorologická služba (DWD) očekává, že sobota se stane v Německu nejteplejším dnem roku. Dnes uvedla, že by především na západě a jihozápadě země mohl padnout historický rekord 40,2 stupně Celsia. S ochlazením na zhruba 25 stupňů se dá prý počítat nejdříve ve čtvrtek.

Rakouští meteorologové prozatím prolomení dva roky starého historického rekordu 40,5 stupně Celsia nepředpokládají a na víkend předpovídají teploty okolo 37 stupňů.

Rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko se dnes přehnala bouřka doprovázená silnými lijáky. Policie uvedla, že dva horolezce během ní zasáhl blesk, do nemocnice je přepravil vrtulník. Kvůli popadaným stromům muselo být uzavřeno několik silnic.

Vlna veder netrápí jen západní a střední Evropu; nebývalé teplo dorazilo i do Skandinávie. Švédsko ve čtvrtek prožilo nejteplejší den letošního roku, ve Stockholmu bylo 26 stupňů Celsia. Podle meteorologů se na jihu země dnes měla rtuť teploměru přiblížit k hranici 30 stupňů, kterou zřejmě překoná v sobotu.

Zdravotnické úřady po celé Evropě před víkendem varují obyvatele, aby se vyvarovali pobytu na přímém slunci a aby pili dostatek tekutin.

V Maďarsku počínaje dnešní půlnocí začne platit pětidenní výstraha třetího, tedy nejvyššího stupně. Od pondělí do středy maďarští meteorologové předpovídají teploty až 38 stupňů Celsia.

Potíže dnes působilo horké počasí na německých silnicích. Kvůli prasklinám z vedra na dálnici A7 v Hamburku zablokovala komunikaci devatenáctikilometrová kolona. Už ve čtvrtek poškodily vysoké teploty i dálnici A5 u jihoněmeckého Heidelbergu. Spolkové země Bádensko-Württembersko, Bavorsko a Sasko-Anhaltsko stanovily na některých úsecích dálnic maximální povolenou rychlost na 80 kilometrů za hodin.

Problémy s tropickými teplotami má i železnice. Německý dopravce Deutsche Bahn ve čtvrtek uvedl, že na dálkových trasách selhala klimatizace ve zhruba desítce starších souprav expresních vlaků. Obzvláště citelně bylo zasaženo spojení mezi Berlínem a Amsterodamem, odstaveny musely být i některé regionální vlaky. Německé dráhy problémy s nefunkční vzduchotechnikou řeší každoročně, poznamenala agentura DPA.

Extrémně vysoké teploty působí potíže i rakouským drahám ÖBB. Ve čtvrtek musely být kvůli popraskaným a zdeformovaným kolejím na několik hodin částečně uzavřeny tratě spojující Tyrolsko s Vorarlberskem a Bavorskem.

Sousední Maďarsko pro nadcházející víkend zrušilo zákaz jízd nákladních aut. Vláda to podle agentury MTI vysvětlila obavou o zdraví řidičů – ti musejí vozidla nad 7,5 tuny za normálních okolností odstavit v sobotu v 15:00, za volant pak mohou opět usednout až v neděli ve 22:00.

Světová meteorologická organizace dnes uvedla, že Evropa je na současnou vlnu veder „připravena mnohem lépe“ než v roce 2003, kdy na dehydrataci či přehřátí zemřely v Evropě desetitisíce lidí, převážně starší osoby ve Francii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner