Seznam věcí, které exekutor nesmí dlužníkovi doma zabavit, se patrně rozšíří a zpřesní. Omezí se taky úhrady dluhů nuceným prodejem nemovitostí. Úpravy občanského soudního řádu, které to předpokládají, dnes schválila Sněmovna hlasy 161 ze 185 přítomných poslanců. Proti nebyl nikdo. Předloha míří k posouzení senátorům. Některé pasáže kritizuje Exekutorská komora. Změny podle ní sníží úspěšnost exekucí a prodlouží je.

Původní novelu poslanců ČSSD v čele s předsedou ústavně-právního výboru Jeronýmem Tejcem Sněmovna přijala v podobě doporučené ústavně-právním výborem. Z normy vypadlo například ustanovení, podle kterého by byly z exekuce vyloučeny věci se zjevně nižší než tisícikorunovou hodnotou.
Z původně navrhovaných 50.000 korun na 30.000 korun se taky snížila hranice výše pohledávek, do níž nebude možné uhradit je až na výjimky nuceným prodejem nemovitosti, v níž má dlužník trvalý pobyt. Prodej reality by mohli exekutoři nařídit kvůli pohledávkám na výživném a náhradě újmy na zdraví nebo újmy způsobené úmyslnými trestnými činy. Poslanci neschválili návrh Jana Chvojky (ČSSD), aby nemovitost byla chráněna před nucenou dražbou jen rok. K vyrovnání dluhu taky nebude moci sloužit penzijní připojištění.
Nové postupy exekutorů

Do normy se dostaly i některé návrhy ministerstva spravedlnosti. Zákon mimo jiné stanoví postup exekuce, kdy exekutor bude muset nejprve obstavit účet dlužníka a nucený prodej nemovitosti bude až na posledním místě. Pořadí kroků bude moci změnit jen se souhlasem dlužníka. Z exekucí v bytech se bude podle předlohy povinně pořizovat obrazový a zvukový záznam.
Právě omezení dražeb nemovitostí, stanovení postupu výkonu exekuce a jejich natáčení se nelíbí Exekutorské komoře. „Podobná úprava se na první pohled může jevit smysluplně a v zájmu humanizace exekucí, ale ve skutečnosti výrazně poškodí dlužníky i věřitele. Průběh exekuce prodlouží až na dvojnásobek a dluh naroste o úroky,“ uvedla v úterý prezidentka komory Pavla Fučíková. Pořizování obrazového záznamu může být podle komory v rozporu s ochranou osobních údajů.
Poslanci ODS se zdrželi hlasování

V dolní komoře norma vzbudila kritiku poslanců ODS, hlasování se zdrželi. Podle bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka se lidé zadlužují hlavně kvůli tomu, že chtějí nový telefon, televizi nebo myčku. Není důvod, proč by měl stát tuto skupinu lidí nějak přehnaně chránit, uvedl. Hrozí podle něho, že věřitelé nebudou vymáhat pohledávky prostřednictvím státu, ale jinak.
Zastánci předlohy zejména z řad poslanců ANO reagovali, že Blažek asi mluví o jiné novele. „Pokud se zneužívá byznys s lidským neštěstím, je třeba v tom udělat pořádek,“ hájil novelu taky Marek Černoch (Úsvit). Předseda poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek zase připomněl, že poskytovatel půjček má ze zákona úvěrovat odpovědně. Neměl by tedy půjčit lidem, u nichž by měl podezření, že dluhy nebudou moci splatit.
Jasně je určeno, co se smí zabavit

Zatímco nyní exekutoři nesmějí zajistit například běžné oděvní součásti a obvyklé vybavení domácnosti, novela jasně stanoví, že za vybavení se pokládá postel, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo a ložní prádlo, pokud jejich hodnota zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení.
Nově exekutor nebude smět zabavit studijní a náboženskou literaturu a dětské hračky. Ke snubním prstenům a podobným předmětům norma výslovně přidává písemností osobní povahy a obrazové a zvukové záznamy, které se týkají dlužníka nebo jeho rodiny. Sněmovna podpořila návrh bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO), který legalizuje možnost srážek ze mzdy dlužníka na základě nepravomocného exekučního příkazu.

zdroj: ČTK

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner