New York 25. září (ČTK) – Soud ve Spojených státech dnes poslal bývalého amerického kongresmana Anthonyho Weinera za sexuální elektronickou komunikaci s patnáctiletou dívkou na 21 měsíců do vězení. Informovala o tom agentura AP. Případ zasáhl do loňské prezidentské kampaně v USA, neboť Weiner je manželem Humy Abedinové, která je dlouholetou blízkou spolupracovnicí neúspěšné demokratické kandidátky do Bílého domu Hillary Clintonové. Abedinová kvůli skandálu od manžela loni odešla, letos pak podala žádost o rozvod.

Někdejšímu demokratickému kongresmanovi hrozilo až desetileté vězení, Weiner se ale dohodl s prokuraturou, uznal svou vinu a zřekl se práva na odvolání. Za to prokuratura žádala vězení v délce 21 až 27 měsíců. Do káznice musí Weiner nastoupit nejpozději 6. listopadu, rovněž musí zaplatit pokutu 10.000 dolarů (220.000 korun) a podrobit se terapii pro sexuální delikventy.

Kdysi ambiciózní demokratický politik zhatil svou slibně nastartovanou dráhu opakovanými sexuálními prohřešky. Před čtyřmi lety, když se ucházel o křeslo newyorského starosty, se na veřejnost dostal záznam o jeho peprné korespondenci s jistou mladou ženou. Už v roce 2011 rezignoval na post v Kongresu poté, co vyšlo najevo, že několika ženám rozeslal své intimní fotografie.

Loňský skandál navíc zasáhl až do prezidentské kampaně Clintonové. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) Weinerovi totiž v rámci zajišťování důkazů v září zabavil počítač, v němž pak vyšetřovatelé našli velké množství e-mailů odeslaných ze soukromého poštovního účtu Clintonové v době, kdy byla ministryní zahraničí. Později vyšlo najevo, že poštu nahrála do počítače jako do záložního média dlouholetá poradkyně Clintonové Huma Abedinová. Právě skandál s úřední elektronickou poštou své sokyně hojně využíval v kampani nynější prezident Donald Trump.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner