Německo potřebuje rychle sestavit vládu, jinak se nestihnou udělat zásadní evropské reformy, je přesvědčen Josef Janning z Evropské rady pro mezinárodní vztahy (ECFR). Prostor pro dohodu na nich vidí v příštím roce, než začne kampaň před volbami do Evropského parlamentu v roce 2019. Vše ale komplikuje nejasná povolební situace v Německu, která oslabuje i kancléřku Angelu Merkelovou (CDU).

„Jistě nebude mít Angela Merkelová takovou politickou váhu, jakou měla do letošních voleb,“ připomíná Janning propad její konzervativní unie CDU/CSU v zářijovém parlamentním hlasování. „Ve zpětném pohledu je jasné, že zenit její vlády přišel někdy v brzkém létě roku 2015 a že od té doby bojuje s vytrácející se autoritou,“ míní.

Část z toho je podle něj zcela přirozená, protože v Německu pravidelně šéfové vlády zůstávají ve funkci „déle, než by měli“, část souvisí s její uprchlickou politikou, která ji připravila o velký kus podpory u voličů i ve straně. Suma politického kapitálu, který má nyní k dispozici, je prostě výrazně menší.

Navíc zatím Merkelová nemá jasnou představu, kam by měly Německo a Evropa v dalších letech směřovat, uvedl Janning v rozhovoru se zahraničními novináři. Její síla podle něj spíše než v dalekosáhlých vizích spočívá ve schopnosti moderovat různé názory a hledat kompromis.

Otázkou proto je, jestli bude schopná Němcům vysvětlit, proč jsou na evropské úrovni nutné změny. „Němci jsou proevropští, když jde o Evropu jako takovou, ale jsou vůči Evropě skeptičtí, když mají pocit, že ostatní chtějí jejich peníze,“ podotýká německý expert. Bez německých peněž přitom reformy, s jejichž návrhem přišel francouzský prezident Emmanuel Macron, nebude možné uskutečnit, protože spolková republika tvoří 20 procent hospodářského výkonu Evropské unie.

Na skutečnou debatu o Macronových návrzích je podle Janninga třeba, aby v Německu co nejdříve vznikla akceschopná vláda. Merkelová o to usiluje, ale sociální demokracie, s níž nyní bude CDU/CSU o vládě jednat, hovoří i o tom, že by mohla vzniknout až v květnu.

Čím později německá vláda vznikne, tím méně času bude na diskuzi o evropských reformách. Je totiž jasné, že Merkelová nebude prostě souhlasit s Macronovým návrhem, ale předloží svůj vlastní, a pak se o nich bude vyjednávat. Celý proces bude trvat nejméně měsíce, a proto se s ním podle Janninga musí začít už v první polovině příštího roku. Jakmile začne ostrá fáze kampaně před volbami do Evropského parlamentu, bude podle něj pozdě.

Macron v září vyzval k vytvoření vícerychlostní Evropy. Členské země EU by podle jeho představ měly prohloubit spolupráci v zahraniční a migrační politice, bezpečnosti i obraně. Země platící společnou měnou euro by měly mít společný rozpočet a společného ministra financí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner