Praha 29. listopadu (ČTK) – Ekonomický rozvoj České republiky brzdí neefektivní státní správa, zbytnělá administrativa a nejasná strategie a politická vize. Shodli se na tom dnes někteří dborníci na výroční konferenci Kam kráčíš, Česko, kterou pořádá organizace The Aspen Institute Central Europe.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý v úvodním ekonomické diskusi shrnul slabiny českého hospodářství do čtyř bodů. Česko podle něj postrádá fungující digitální i dopravní infrastrukturu, propojení průmyslu a vzdělávání, potřebuje usnadnit podmínky pro podnikání a zaměřit se na podporu výzkumu a vývoje.

Zástupce automobilky Škoda, která patří k nejúspěšnějším českým firmám, Michal Kodera poznamenal, že překážkou pro investory jsou mimo jiné velmi složitá stavební řízení a špatná dálniční a železniční síť. Kodera dodal, že v Česku je také problém s mobilitou zaměstnanců. Lidé podle něj nejsou ochotní se stěhovat za prací.

Předák odborářů Josef Sředula v debatě podotkl, že vláda by měla podpořit obory, ve kterých má Česko potenciál dosáhnout světové špičky jako jsou nanotechnologie, nebo letecká doprava.

Další ze pěti panelů prvního dne konference se zabýval kvalitou vládnutí a státní správy. Soudce Nejvyššího právního soudu Karel Šimka, který vedl expertní skupinu zpracovávající analýzu dosavadní praxe v této oblasti, ve svém příspěvku prohlásil, že společnost nemá důvěru ve státní instituce. V analýze se pak uvádí, že veřejná správa i politická reprezentace často předem odmítají nástroje přispívající k větší otevřenosti vůči občanům, což vede k dalšímu prohlubování vzájemné nedůvěry.

Poslanec za Starosty a nezávislé Jan Farský, který se v minulém volebním období zasadil o vznik zákona o registru smluv, vidí problém v tom, že úřady podceňují komunikaci s občany. „Měli bychom si uvědomit, že stát tu nebyl dříve než občané. Stát vznikl jako služba občanům. Teď to někdy vypadá, že by si vystačil i bez nich,“ prohlásil.

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová dodala, že vzájemná důvěra je nezbytná pro fungování jakékoliv společenské instituce. „Můžeme tu mít sebelepší justici a právní řád, ale pokud lidé nebudou věřit, že funguje spravedlivě, pak fungovat nebude,“ řekla.

V diskusi o kvalitě veřejné správy se účastníci věnovali také otázce změn Ústavy. Bradáčová i Šimka jako právníci zásahy do základního zákona odmítli.

Další debaty prvního dne dvoudenní konference se zabývaly vzděláním, bezpečností a kvalitou života.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner