Washington/Moskva 26. října (ČTK) – Odborníci, kteří se podrobně zabývali vraždou amerického prezidenta Johna Kennedyho z 22. listopadu 1963, nepředpokládají, že dnešní očekávané odtajnění zbývajících dokumentů o vyšetřování atentátu přinese něco zásadně nového, napsala agentura AP.

Obávají se rovněž, že poslední utajovaný balík více než pěti milionů stran materiálů moc nepomůže ukončit trvající konspirační teorie. Podle jedněch 46letého, dosud nejoblíbenějšího amerického prezidenta zlikvidovala mafie, podle jiných Kuba nebo skupina ničemných agentů tajné služby.

Myšlenkou, že se Kennedy stal obětí pečlivě připraveného spiknutí, se zabývalo množství knih, článků, filmů i televizních seriálů. Nikde se však neobjevil přesvědčivý důkaz, že Lee Harvey Oswald, který byl označen za střelce a sám byl zavražděn dva dny po atentátu při převozu do věznice, měl nějaké spolupachatele.

Podle expertů se zbývající utajované dokumenty zřejmě budou týkat především snah Ústřední zpravodajské služby (CIA) a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zjistit, jaké měl Oswald kontakty se špiony Kuby nebo Sovětského svazu během cesty do Mexika v září 1963.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes podobné úvahy označilo za křivá obvinění. „Je příšerné si představit, že by toto téma bylo dnes prezentováno v tak zmrzačené podobě,“ řekla v Moskvě novinářům mluvčí ministerstva Marija Zacharovová. Dodala, že v Moskvě o vraždě Kennedyho očekávají „informace, nikoli dezinformace“.

Velká část dokumentů k atentátu již byla v minulosti zveřejněna, některé složky ale v režimu utajení zůstaly až do dneška, kdy končí lhůta na jejich blokování. Jde dohromady o 3810 dokumentů.

Zablokovat odtajnění může ještě prezident Donald Trump, který ale v sobotu oznámil, že tak neučiní. Nicméně list The Washington Post téhož dne s odvoláním na nejmenovaného činitele Národní bezpečnostní rady (NSC) napsal, že „federální úřady“ na prezidenta naléhají, aby blíže neurčený počet složek zveřejněn nebyl.

„Prezident bude požádán, aby dokumenty zadržel, o tom není naprosto žádných pochyb,“ řekl uvedený činitel NSC pod podmínkou zachování anonymity. „Rozhodně jsou tam složky týkající se zdrojů a metod, které tyto úřady žádají ponechat v utajení,“ dodal.

Odmítl upřesnit, které úřady o to Trumpa žádají. Sdělil jen, že tyto žádosti koordinuje NSC.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner