Praha 7. září (ČTK) – Bývalý poslanec za ODS Petr Tluchoř vyloučil, že by mu někdo nabídl funkci za složení mandátu. Tvrzení státního zastupitelství o podplácení trojice zákonodárců někdejším premiérem Petrem Nečasem (ODS) dnes u soudu označil za fake news, tedy za záměrně šířenou falešnou zprávu.

V kauze tzv. trafik, která vedla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády, čelí obžalobě expremiér, jeho manželka Jana a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček. „Kategoricky vylučuji, že by mi učinili nabídku, slib, či mi dokonce dali jakýkoliv úplatek. Vylučuji, že by to mým prostřednictvím učinili směrem k mým kolegům Ivanu Fuksovi a Marku Šnajdrovi. Vylučuji, že bych o to já osobně žádal,“ vypověděl k tomu u Obvodního soudu pro Prahu 1 Tluchoř.

Příběh o tom, že Nečas si příslibem lukrativních postů pro něj, Šnajdra a Fuksu zajistil schválení vládního daňového balíčku, se podle Tluchoře nikdy nestal a státní zástupci se jej snaží „slepit z několika střípků“.

K rozhodnutí, že za složité situace v ODS složí mandát, prý v listopadu 2012 dospěl jako první Šnajdr, který to Tluchořovi zatelefonoval. Tluchoře to prý do té chvíle nenapadlo, ale nápad se mu zalíbil. Na setkání v Hrzánském paláci pak později premiérovi „absolutně nepodmíněně“ sdělil, že se Šnajdrem a s Fuksou ze Sněmovny odejdou. „Na schůzce jsme se rozhodně nebavili o tom, že bych měl dostat nějakou funkci,“ uvedl.

K soudu jsou dnes jako svědci předvoláni i další občanští demokraté. Jejich výpovědi sleduje z lavice obžalovaných jen Nečas s manželkou, Boček se z jednání předem omluvil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner