Praha 27. října (ČTK) – Trestně stíhaný bývalý senátor Alexandr Novák, kterého Německo ve středu předalo do ČR, je na svobodě. Na dotaz ČTK to dnes sdělil státní zástupce Tomáš Minx, podle nějž Novák poskytl dostatečné záruky pro své propuštění. Bývalý politik, který má německé občanství, čelí obvinění z manipulace při rozdělování evropských dotací. Podle Práva zaplatil kauci ve výši zhruba 16 milionů korun.

„Aktuálně je všech 26 obviněných osob stíháno na území České republiky,“ potvrdil Minx z pražského vrchního státního zastupitelství informaci o Novákově předání, kterou dnes zveřejnil vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem.

„Obviněný dříve zatčený na území Spolkové republiky Německo byl předán do České republiky, a jelikož poskytl pro státního zástupce a soud dostatečné záruky, jak předpokládá trestní řád, byl propuštěn a jeho další vyšetřování bude pokračovat na svobodě,“ dodal bez dalších podrobností.

Jedenašedesátiletý Novák strávil po svém zadržení deset měsíců v německé vazbě. Jeho obvinění se týká Regionálního operačního programu Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu jsou stíháni politici, vysocí úředníci a podnikatelé.

Podle trestního řádu lze vazbu obviněného nahradit například tím, že složí peněžitou kauci, jeho písemným slibem o vedení řádného života nebo tím, že se za jeho chování zaručí zájmové sdružení občanů. Díky záruce sdružení se Novák dostal předčasně na svobodu při svém odsouzení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Věznici opustil v roce 2015 po odpykání poloviny čtyřletého trestu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner