Francouzský odvolací soud dnes rozhodl, že americká internetová společnost Facebook může být souzena i ve Francii, což Facebook dosud odmítal. Jde o případ údajné cenzury účtu, na kterou si stěžoval jeden z uživatelů ve Francii. Ten si na svůj facebookový profil umístil fotografii obrazu Gustava Courbeta znázorňující ženský klín. Facebook se domnívá, že může být souzen jen ve Spojených státech.

Soud tak potvrdil rozsudek pařížského tribunálu nižší instance, který loni v březnu označil za protiprávní ustanovení, které musejí podepisovat všichni uživatelé Facebooku a které označuje jeden kalifornský soud za jediný kompetentní posuzovat právní spory Facebooku. Firma, která sídlí v Kalifornii, se proti březnovému rozsudku odvolala.

Spor začal ve chvíli, kdy jeden školský profesor podal na Facebook žalobu. Americké firmě klade za vinu, že mu cenzurovala jeho internetový účet, když na něj umístil fotografii obrazu Gustava Courbeta nazvaný L´origine du monde (Původ světa) a znázorňující ženský klín. Facebook se ohradil a poukázal na podmínky používání svého webu, s nimiž dotyčný souhlasil a podle nichž je pro podobné spory kompetentní jen soud v Kalifornii.

„Rozhodnutí je výrazem svrchovanosti ze strany francouzské justice, která tímto dává na vědomí Facebooku, ale i všem ostatním velkým subjektům na webu, že budou muset respektovat francouzské zákony a zodpovídat se ze svých případných pochybení před justičními orgány této země,“ řekl podle agentury AFP advokát Stéphane Cottineau, jenž zmíněného stěžovatele zastupuje.

Francouzská justice se podle advokáta nyní může zabývat jádrem sporu. To podle něj spočívá v tom, že Facebook zaměnil umělecké dílo za pornografii a porušil svobodu vyjadřování na sociálních sítích.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner