Ředitel Národní galerie Jiří Fajt a Univerzita Karlova vzali zpět jednu z žalob, kterou podali na prezidenta Miloše Zemana kvůli nejmenování Fajta profesorem. Na dotaz ČTK to uvedla Markéta Puci, mluvčí pražského městského soudu, který chtěl původně věc projednat minulý týden. Fajtův právník možnost stažení žaloby avizoval už dříve s tím, že klient se chce především soustředit na jinou svou žalobu přímo napadající nezákonnost prezidentova rozhodnutí.

Ve stažené správní žalobě se Fajt u soudu domáhal ochrany před Zemanovým údajným nezákonným zásahem. Porušení práva spatřoval kunsthistorik v tom, že mu prezident své rozhodnutí o nejmenování profesorem nedoručil. Domáhal se proto toho, aby soud potvrdil, že tento postup byl nezákonný, a aby prezidentovi uložil povinnost toto opomenutí napravit.

Zeman nepodepsal Fajtův jmenovací dekret na jaře 2015 společně s dekretem pro fyzika Ivana Ošťádala a politologa Jana Eichlera. Zdůvodnil to vážnými prohřešky akademiků z minulosti. Ve Fajtově případě argumentoval jeho údajnou žádostí, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele galerie. Podle Zemana si tak Fajt řekl o úplatek. Kunsthistorik označil argumenty za nepravdivé a manipulativní.

Ve své „hlavní“ žalobě proti nezákonnosti Zemanova rozhodnutí Fajt tvrdí, že prezident nemohl z hlediska ústavy postupovat jinak, než ho profesorem jmenovat. „Zákon o vysokých školách hovoří jasně: prezident jmenuje na návrh vědecké rady a nemá možnost rozhodnout negativně (…). Navíc to rozhodnutí nebylo kontrasignováno, což také musí být,“ řekl už dříve ČTK Fajtův právník Miroslav Bělina.

Obdobnou žalobu podal i Ošťádal. Zatím není zřejmé, kdy se pražský městský soud bude žalobami věcně zabývat.

Každý z mužů Zemana dříve zažaloval i za nečinnost a spor dotáhli až k Ústavnímu soudu, kde však fyzik se svou stížností neuspěl, a Fajt proto tu svou stáhl. Zamítnutí stížnosti zdůvodnili ústavní soudci tím, že Zeman nezůstal nečinný, protože své rozhodnutí po čase oznámil v dopise tehdejší ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD). Soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček tehdy uvedl, že rozhodnutí o nejmenování profesorem ve správním soudnictví přezkoumatelné je, avšak musí se zvolit správný typ žaloby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner