Brno 30. ledna (ČTK) – Jiří Faltýnek (ANO), syn místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, složil dnes slib zastupitele Brna. Nahradil ministra školství Roberta Plagu, který skončil jako zastupitel kvůli funkci ve vládě. Mandátu se vzdal i poslanec Stanislav Juránek z KDU-ČSL a automaticky přestal být předsedou finančního výboru. Mandát získal jeho kolega Jakub Hruška, předsedu výboru budou volit zastupitelé. Juránek je ještě zastupitelem na kraji.

Plaga byl na kandidátce hnutí ANO v Brně v komunálních volbách v roce 2014. Mandát získal, ale vzdal se ho letos v lednu, protože se loni v prosinci stal ministrem školství. Faltýnek kandidoval také, ale do zastupitelstva se těsně nedostal a dosud byl náhradníkem. Plaga v minulosti zastával funkci náměstka ministerstva školství pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu.

O mandátu pro Faltýnka se mluvilo už před dvěma lety, kdy hnutí vyloučilo tehdejšího radního Tomáše Kratochvíla kvůli nespokojenosti s jeho prací. Kratochvíl sice rezignoval na funkci radního, ale mandátu, který by získal Faltýnek, se odmítl vzdát. Později skončil Kratochvíl u soudu, kde dostal podmíněný trest za krácení daní u své nábytkářské firmy Toka. Takzvaná podmínka jej však nenutí mandát složit.

Juránek byl prvním jihomoravským hejtmanem a vládl dvě volební období. Poté se stal senátorem, předloni však senátorský post neobhájil. Díky preferenčním hlasům se dostal z nevolitelné pozice do zastupitelstva Brna, kde později získal funkci předsedy finančního výboru. Složením mandátu o ni přišel. V krajském zastupitelstvu nadále zůstává.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner