Studenti pražské filmové fakulty vyvěsili na protest proti pražské návštěvě čínského prezidenta a nejvyššího představitele tamní komunistické strany Si Ťin-pchinga na své budově na nábřeží tibetskou vlajku. Mnozí zástupci FAMU považují za nešťastné i užití postavičky Krtka od Zdeňka Milera pro nové animované filmy vyráběné v Číně. „Domníváme se, že prodej práv k této postavičce do Číny zcela popírá původní estetiku a hodnotu Milerova originálního díla,“ stojí v prohlášení studentů, které má ČTK k dispozici.

„Protože jsme škola svobodomyslná a ve svých filmech i názorech se často kriticky stavíme ke křivdám a nepravostem v aktuálním dění, nemůžeme nechat bez povšimnutí návštěvu, jež svým étosem připomíná politické maškarády komunistického režimu,“ napsali dále studenti filmové školy.

Proto se rozhodli připojit k těm, kdo vyvěsili v době návštěvy čínského představitele tibetskou vlajku, jež je pro západní společnost symbolem boje za dodržování lidských práv. „Nepřejeme si, aby politická reprezentace České republiky bez mandátu občanů ČR podporovala politický režim, který lidská práva potlačuje. Jde to proti demokratickým principům, jež se naše generace studentů, narozená po sametové revoluci, snaží se vší ctí bránit,“ dodali studenti.

Studentka Centra audiovizuálních studií Haruna Honcoopová ČTK sdělila, že někteří zástupci Akademického senátu školy v čele s děkanem Pavlem Jechem a také část studentů, především z kateder produkce, dokumentárního filmu a audiovizuálních studií, považují za nešťastné „zneužívání animované figurky Krtečka“. „Samozřejmě vycházíme jen z dostupné pilotní ukázky,“ dodala.

Podobu nových dílů s Krtkem už po loňském uvedení ukázky kritizovali někteří čeští filmaři, třeba scenárista a profesor animované tvorby na FAMU Jiří Kubíček. Zmínil třeba to, že Krtkův duchovní otec Miler zásadně odmítal i navrhované zásahy svých kolegů a chtěl mít do detailu podobu postavičky ve své režii. Jeho vnučka Karolína Milerová, která koprodukční smlouvu s čínskou televizí uzavřela, připouští, že nový Krtek je jiný a že Miler si nepřál, aby v jeho díle někdo pokračoval.

Nový Krtek a jeho dobrodružství s Pandou podle ní z postavičky jejího dědy vycházejí. Vypadá ale jinak už proto, že je trojrozměrný, a jak řekla Milerová ČTK, bude mít pravděpodobně i jiného diváka, starší děti, než měl ten kreslený. S kritikou počítala, setká se s ní podle ní většina toho, co přináší nějakou změnu.

„Považujeme za nedůstojné, že prezident Miloš Zeman používal při svých minulých cestách do ČLR tuto figurku jako jeden z nástrojů pro prosazování obchodních zájmů ČR,“ říkají budoucí filmaři. Obávají se, že návštěva čínského prezidenta může znamenat neblahý precedent v politické orientaci České republiky. „Přejeme si, aby podobné absurdity zmizely z politického dění této země, aby obhajoba lidských práv i svobodného umění byly na denním pořádku v obou zemích,“ uvedli studenti FAMU.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner