Patrně nejhlasitější zastánce odchodu Británie z Evropské unie Nigel Farage chce vyvinout tlak na nejvyšší soud, který bude v prosinci projednávat odvolání vlády proti verdiktu komplikujícímu brexit. Protievropský britský politik hodlá přivést k budově soudu pochod čítající 100.000 lidí, kteří si přejí co nejrychlejší zahájení procesu odchodu z EU. Kampaň stoupenců brexitu také poskytne peníze na advokáty reprezentující jejich stranu u soudu, uvedl dnes list The Daily Telegraph.

Britský soud ve čtvrtek vyhověl žalobě skupiny odpůrců brexitu a rozhodl, že vláda nemá právo zahájit proces opuštění unie bez souhlasu parlamentu. Kabinet premiérky Theresy Mayové, která chce oficiálně zahájit vyjednávání o nových vztazích s Bruselem v březnu, podal proti verdiktu odvolání k nejvyššímu soudu.

Jeho 11 členů se sejde podle všeho 5. prosince, kdy na ně před budovou soudu bude čekat dav vedený Faragem a dalšími předními zastánci brexitu. „Tím připomeneme vládě, politikům a establishmentu včetně soudu, že nemohou ignorovat vůli lidí demokraticky vyjádřenou v referendu,“ uvedla dnes skupina Leave.EU, která před červnovým referendem organizovala kampaň za brexit.

Nyní chce mezi jeho stoupenci vybrat 100.000 liber (přes tři miliony korun) na služby právníků, kteří by pomohli vyhrát odvolací řízení.

Farage už v neděli v televizi BBC varoval, že případné rozhodnutí parlamentu jdoucí proti výsledku plebiscitu, v němž zastánci odchodu vyhráli téměř o čtyři procentní body, vyvolá masové protesty.

Podle médií je spíše nepravděpodobné, že by zákonodárný sbor výsledek referenda nerespektoval, ale případné zamítnutí vládního odvolání a následné projednávání v parlamentu může zdržet premiérkou stanovený březnový termín.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner