Praha 12. října (ČTK) – Volební lídr Starostů a nezávislých (STAN) Jan Farský nevidí překážky v možné povolební spolupráci hnutí s lidovci. ČTK v předvolebním rozhovoru řekl, že strany jsou si programově blízké a jejich představitelé by se dokázali povznést nad možné rozpory kvůli červencovému krachu projektu společné kandidatury. Lidovci se však podle Farského vycouváním z koalice těsně před volbami diskvalifikovali z obdobných vyjednávání před volbami v budoucnu.

Lidovci v červenci ustoupili od již dohodnuté koalice se STAN a Starostům nabídli, ať vstoupí na kandidátky KDU-ČSL. Pro vstup do Sněmovny by tak stačilo pět namísto deseti procent hlasů. Starostové však trvali na rovnocenném partnerství a návrh odmítli. „Já myslím, že předvolební koaliční potenciál lidovců je na dlouhá léta vyčerpán,“ řekl k událostem Farský.

V příštích letech podle Farského nikdo nebude chtít riskovat podobnou zkušenost, kterou zažili Starostové. „Aby vám tři měsíce před volbami řekli: ‚Hele, my jsme se lekli deseti procent, tak se nechte k nám napsat na kandidátky‘, to si každý rozmyslí. Takže lidovci jakoby si sami z mého pohledu dost ublížili do nějakých integračních snah,“ řekl.

Zkušenost z jednání o koalici však nemůže být překážkou pro povolební spolupráci, míní Farský. „Bylo by hodně špatně, abychom si řešili nějaké osobní bolístky tím, že budeme blokovat nějakou spolupráci,“ uvedl. Strany jsou si podle něj programově blízké. „Nemůže to krachovat na tom, že si budu s (předsedou KDU-ČSL) Pavlem Bělobrádkem vyčítat, kdo kde co řekl a jak co myslel,“ uvedl.

Za reálné považuje to, že do Sněmovny vstoupí oba subjekty zkrachovalé koalice. „Vidím to jak pro lidovce, kteří mají docela pevné jádro na Moravě, tak nemám obavu ani o nás,“ konstatoval. Počítá s tím, že STAN má vysoký volební potenciál, protože hnutí není ideologické, ale naopak konsensuální. „Naše největší síla je volební lístek, lidé uvidí, že jsou na něm lidé, které fakt znají,“ uvedl.

Farský žertuje, že Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí by měl Starostům jejich volební lístek započítat do nákladů kampaně jako reklamu. „Jména kandidátů vyprávějí sama – to je obrovská síla, kterou z mého pohledu nikdo jiný nemá,“ uvedl. U Starostů mají podle něj voliči jasno, jak se kandidáti chovali ve veřejné službě, jak reagovali, když dostali moc, případně jak hospodařili s veřejnými penězi.

Celostátní lídr a jednička pražské kandidátky Farský se neobává, že po konsensuálním subjektu by nebyla poptávka. „Souhlasím, že politika je svým způsobem reality show a dnes je nejvíc slyšet o tom, kdo nejvíc křičí, útočí a používá nejdrsnější slova do titulků,“ uvedl. Výsledkem takového přístupu podle něj je ale to, že republika nevyužívá svůj potenciál.

Za důležité proto považuje prosazování klíčových reforem na základě širší politické shody. „Je úžasné, že předchozí vláda prosadila důchodovou reformu, ale k čemu, když vydržela dva roky. Ta musí vytrvat 20, 30 let, pak teprve začne dostávat smysl,“ konstatoval Farský.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner