V Íránu se dnes konají prezidentské volby, ve kterých se o druhý mandát uchází nynější prezident, pragmaticky zaměřený Hasan Rúhání (68), jenž zemi otevřel Západu. Jeho nejsilnějším soupeřem je Ebráhím Raísí (56), konzervativní klerik a chráněnec nejvyššího duchovního vůdce země, ajatolláha Alího Chameneího. Nezíská-li žádný z celkem čtyř kandidátů přes 50 procent hlasů, utkají se dva nejúspěšnější 26. května ve druhém kole.

Rúhání stojí v čele země od srpna 2013. O dva roky později Írán vyvázal z mezinárodních sankcí výměnou za zpomalení íránského jaderného programu. Podporují ho proreformně naladění voliči, ovšem mnohé z nich zklamalo pomalé tempo změn během jeho prvního mandátu. Z toho těží Raísí, podle něhož se Rúhánímu nepodařilo nastartovat hospodářství a íránské zájmy levně prodal Západu. Raísího na oplátku oponenti kritizují pro jeho minulost: jako zástupce prokurátora se v roce 1988 podílel na hromadných popravách politických vězňů.

Ve volbách se zřejmě rozhodne i o tom, zda bude osmdesátimilionová muslimská země pokračovat ve sbližování se Západem. Političtí analytici očekávají, že v prvním kole sice zvítězí Rúhání, ale nezíská přes 50 procent. Íránského prezidenta na další čtyři roky bude volit na 55 milionů Íránců, z toho asi 2,5 milionu jich žije v zahraničí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner