Slovenský premiér Robert Fico dnes obhájil post předsedy své strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), v jejímž čele stojí od jejího vzniku v roce 1999. Rozhodli o tom delegáti sněmu Směru-SD. Fico při hlasování neměl protikandidáta. Ve vedení nejsilnější politické strany na Slovensku, která ale čelí poklesu popularity na dlouhodobé minimum, se změnili i zástupci na postech dvou místopředsedů.

Fico je nejdéle sloužícím slovenským premiérem, nyní stojí v čele třetí vlády. Směr-SD dominoval hlavně ve volbách v roce 2012, kdy dostal 44,4 procenta hlasů a vytvořil jednobarevnou vládu. V letošních volbách ale strana přišla o většinu ve sněmovně, byť volby vyhrála se ziskem 28,28 procenta hlasů a složila koaliční kabinet. Podle posledního průzkumu agentury Focus preference Směru-SD klesly na 23,3 procenta.

Fico v projevu před delegáty hovořil o potřebě prosazovat levicovou politiku a zaměřit se na pracující lidi. „Rok 2017 musí být rokem, kdy nás musejí zajímat naši lidé, hovořím o občanech Slovenska. Nejprve naši lidé, naše problémy,“ řekl Fico. Varoval před řešením abstraktních lidsko-právních témat či před vytvářením exkluzivních podmínek pro migranty.

Slovenský premiér dlouhodobě odmítá přerozdělování migrantů v EU na základě povinných kvót, rezervovaně se staví také například k možnosti zavedení registrovaných partnerství osob stejného pohlaví.

Fico zopakoval potřebu zpřísnit pravidla pro nezaměstnané a osoby pobírající státní dávky, které odmítají nastoupit do práce. Zvláště zmínil potřebu nastolení pořádku v romských osadách, ve kterých na Slovensku žijí podle odhadů desítky tisíc lidí.

„Vyrůstá nám další generace spoluobčanů, kteří nechtějí pracovat. Musí nastat restriktivní postup, kde je to možné. Pokud jen chtějí zneužívat sociální systém, tak toto tolerovat nebudeme,“ uvedl Fico.

Delegáti Směru-SD podle očekávání zvolili dva nové členy vedení strany. O post místopředsedy se již neucházeli nepříliš populární exministr školství Dušan Čaplovič a také Pavol Paška, který před dvěma lety za jednobarevné vlády Směru-SD odstoupil z funkce šéfa parlamentu. Učinil tak poté, co byl v médiích spojován s aférou ohledně plánovaného nákupu předraženého přístroje do státem spoluvlastněné nemocnice.

Pozornost médií na sněmu poutal místopředseda Směru-SD a ministr vnitra Robert Kaliňák, který už dříve čelil kritice opozice za transakce s kontroverzním podnikatelem, jehož podnikatelské aktivity prověřuje policie kvůli podezření z daňových úniků. Kaliňáka delegáti sněmu Směru-SD potvrdili ve stranické funkci na další období. Proti jeho setrvání na postu místopředsedy strany se tento týden nepřímo vyslovila europoslankyně a spoluzakladatelka Směru-SD Monika Flašíková Beňová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner