Slovensko bude podle premiéra Roberta Fica prosazovat urychlení plánu na vznik evropské pohraniční stráže, jakož i vytvoření záložního hraničního systému pro případ, že Řecko neochrání vnější schengenské hranice.

„Budeme žádat urychlit zřízení evropské pohraniční a pobřežní stráže. Považuji za nenáležité, abychom pouhou diskusi vedli do 30. června,“ řekl Fico poslancům výboru slovenského parlamentu pro evropské záležitosti před summitem EU, na kterém se očekává debata státníků evropské osmadvacítky i k migrační krizi. Fico dodal, že EU již nyní potřebuje chránit své hranice.

Podle prosincového rozhodnutí prezidentů a premiérů zemí unie by členské země EU měly svůj postoj k návrhu o vzniku evropské pohraniční stráže dohodnout do poloviny letošního roku, tedy za nynějšího nizozemského předsednictví.

Fico zopakoval, že EU by měla počítat s vytvořením záložního hraničního systému, pokud Řecko nebude s to zajistit ochranu vnější schengenské hranice. „Dokud nebude fungovat ochrana vnějších schengenských hranic na úrovni řecko-turecké hranice, budeme žádat, aby byl naplněn plán B, tedy ochrana hranice na úrovni Makedonie a Bulharska,“ řekl Fico.

Na potřebě podpořit Makedonii a Bulharsko při realizaci vlastních opatření k ochraně hranic se na pondělním summitu za účasti státníků zmiňovaných dvou zemí dohodla visegrádské skupina, do které patří kromě Česka a Slovenska také Maďarsko a Polsko.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner