Slovenští sociální demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica se hlásí k proevropské a proatlantické orientaci Slovenska, nechtějí být ovšem sociálnědemokratickou stranou mezinárodního, ale slovenského typu.

„Směr-sociální demokracie je jasně orientovaná strana k Evropské unii a Severoatlantické alianci. Spolupráce s jinými politickými stranami je možná jen tehdy, že to budou strany, které mají jasnou proevropskou orientaci,“ řekl Fico.

Slovenský premiér se také opětovně přihlásil k myšlence začlenění země do takzvaného jádra v EU, což naopak odmítá nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita.

Fico také řekl, že Směr SD má být stranou „slovenského“ a nikoliv „mezinárodního “ typu sociální demokracie. „Nechci ze Směru-sociální demokracie bruselskou sociální demokracii, ani mezinárodní, ani internacionální. Já chci ze Směru-sociální demokracie slovenskou sociální demokracii,“ uvedl Fico, který v této souvislosti již dříve zmínil rozdílný pohled na migraci, když Bratislava odmítla přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU na základě povinných kvót.

Kritici Směru-SD v minulosti tvrdili, že strana není standardní sociální demokracií, když například neprosadila zavedení registrovaných partnerství osob stejného pohlaví.

Fico podle očekávání v projevu také ohlásil veřejnou debatu o dalších změnách slovenské ústavy. „Chceme lepším způsobem zakotvit sociální práva. Uvítal bych, pokud bychom v ústavě zakotvili právo na minimální mzdu, ale i (stanovení) věku při odchodu do důchodu,“ řekl Fico.

Předchozí Ficova jednobarevná vláda prosadila v roce 2012 opatření, na jehož základě se od letošního roku prodlužuje věk odchodu do penze v závislosti na průměrném věku dožití.

Každoroční sněm tentokráte uspořádal Směr-SD po listopadových krajských volbách, ve kterých strana kromě ztráty čtyř z dosavadních šesti postů hejtmanů přišla rovněž o část křesel v zastupitelstvech celkově osmi samosprávných krajů. Po krajských volbách rezignoval z postu místopředsedy Směru-SD ministr kultury Marek Maďarič, podle kterého v krajských volbách neuspěli nejen kandidáti Směru-SD, ale strana jako taková. Na Maďaričovo místo ve vedení Směru-SD sněm zvolil poslance parlamentu a primátora Košic Richarda Rašiho, který v přímé volbě hejtmana Košického kraje před měsícem nečekaně neuspěl.

Fico na sněmu také řekl, že jeho strana chce i popáté za sebou vyhrát parlamentní volby, které jsou naplánovány na rok 2020. Kromě ztrát v krajských volbách Směr-SD zaznamenal propad volebního výsledku již v loňských parlamentních volbách a Fico v roce 2014 neuspěl v přímé volbě prezidenta. V pátek Fico ohlásil, že o funkci hlavy státu se v roce 2019 ucházet nebude.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner