Slovenský premiér Robert Fico pohrozil, že vyvolá hlasování parlamentu o důvěře kabinetu, pokud sněmovna do konce roku nerozhodne o zmrazení platů politiků a dalších vysokých úředníků i na rok 2018. Fico to dnes uvedl v reakci na postup Národní rady, která odmítla projednat ve zrychleném režimu vládní návrh na zachování platů ústavních činitelů na současné úrovni, byť koalice má v parlamentu většinu.

Plat prezidenta, poslanců, členů vlády a představitelů vybraných úřadů na Slovensku nerostl od roku 2009, kdy je parlament poprvé zmrazil v reakci na dopady globální hospodářské krize. V případě uvolnění platů by si politici výrazně přilepšili, protože jejich mzdy závisí na průměrném výdělku na Slovensku, který se v uplynulých letech zvyšoval.

Zachování platů politiků a vybraných vysokých úředníků na stávající úrovni i pro rok 2018 dříve navrhla vláda, a to i požadavkem na projednání materiálu sněmovnou ve zrychleném režimu, aby o něm definitivně poslanci stihli rozhodnout ještě do konce roku. Pro takzvané zkrácené legislativní řízení ale hlasovalo jen 32 ze 130 přítomných poslanců, nepodpořila ho ani většina poslanců Ficovy strany Směr-sociální demokracie. Například opozice upozorňovala, že na projednání předlohy ve zrychleném režimu nejsou splněny zákonné důvody, mezi které patří například hrozba značných hospodářských škod pro stát.

„Očekávám, že Národní rada ještě do konce roku změní své rozhodnutí. V opačném případě budu iniciovat spojení hlasování o platech ústavních činitelů s hlasováním o důvěře vládě,“ uvedl v prohlášení Fico. Dodal, že s ohledem na výši mezd na Slovensku považuje za nepřípustné, aby měsíční plat politiků stoupl o téměř tisíc eur (25.450 korun).

O zmrazení platů politiků na Slovensku již v minulosti rozhodovala slovenská sněmovna ve zrychleném režimu. Při obvyklém postupu projednává parlament vládní předlohy zákonů na dvou schůzích. Do konce letošního roku je ovšem naplánována již pouze probíhající schůze parlamentu. Navzdory tomu Národní rada ještě může rozhodnout o zmrazení platů, a to například na návrh poslanců formou takzvaného přílepku při hlasování o nesouvisejícím zákonu.

Základní plat poslance slovenské sněmovny v současnosti činí 1961 eur (49.900 korun). Kromě toho dostávají různé příplatky a nezdaněné paušální náhrady. Platy dalších politiků či vysokých úředníků jsou odvozeny od platu poslance.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner