Slovenský premiér Robert Fico oznámil tři měsíce před parlamentními volbami opatření ke zlepšení životní úrovně lidí a bezpečnosti země v hodnotě jedné miliardy eur (přes 27 miliard korun). Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) je hodlá naplnit v případě, že se po volbách dostane do vlády. Podle průzkumů veřejného mínění by Směr-SD stejně jako v roce 2012 měl volby vyhrát, možná ale neobhájí zisk naprosté většiny křesel ve sněmovně.

V pořadí třetí sociální balíček Směru-SD počítá například s výstavbou 7000 startovních bytů pro mladé a pro učitele, dále s poskytováním příspěvků na bydlení studentům a s rekonstrukcí internátů. Součástí opatření je také obnova regionálních silnic a zavedení bezplatné přepravy v autobusech k vlakovým přípojům.

„Navzdory tomu, že jde o jednu miliardu eur, nebude to mít negativní vliv na náš cíl snížit deficit veřejných financí a směřovat k vyrovnanému rozpočtu,“ řekl Fico v projevu na dnešním sjezdu své strany.

Směr-SD slibuje vytvořit na pětimilionovém Slovensku 100.000 pracovních míst do roku 2020. Podle Fica za jeho současné vlády vzniklo 130.000 pracovních pozic. Sociální demokraté chtějí podobně jako v minulosti opět snížit povinné zdravotní odvody pro lidi s nízkými příjmy, pomoci to má 780.000 obyvatelům.

Dalším z navrhovaných opatření je navýšení počtu policistů o 2500. V současnosti má slovenská policie 23.000 příslušníků. „Stejně tak, jak děláme pro lidi, tak chceme i chránit Slovensko. Bezpečnost na Slovensku budeme garantovat, ale bezpečnost není levná,“ řekl Fico.

Pokud se Směr-SD dostane do vlády, opatření hodlá připravit v příštím roce tak, aby začaly vstupovat v platnost v roce 2017. Podle ministra financí a místopředsedy Směru-SD Petera Kažimíra je strana chce financovat z vyššího růstu ekonomiky a z vyšších daňových příjmů státu v souvislosti s bojem proti daňovým únikům. Ministr dodal, že třetinu z hodnoty celého balíku tvoří investice, a to zejména do bydlení.

Předchozí dva sociální balíčky zahrnovaly dohromady 30 opatření v hodnotě kolem 450 milionů eur (12 miliard korun). Jejich součástí bylo například zavedení bezplatné přepravy dětí, studentů a seniorů ve státem dotovaných vlacích, zlepšení finančních podmínek mateřské dovolené, snížení sazby daně z přidané hodnoty na vybrané potraviny či poskytování dotací na školní lyžařské kurzy.

Sociální balíčky začala strana realizovat po loňském neúspěchu Fica v přímých prezidentských volbách, když v rozhodujícím kole hlasování premiéra porazil podnikatel a filantrop Andrej Kiska.

Směr-SD se dlouhodobě těší vysoké popularitě u voličů, která by mu podle dřívějších průzkumů veřejného mínění vynesla většinu křesel ve sněmovně. Z posledních sondáží ale vyplývá, že strana by o parlamentní většinu přišla. „Je předpoklad vytvoření koaliční vlády. Buď to bude dvoukoaliční vláda (s účastí Směru-SD), nebo slepenec vícero stran,“ řekl Fico. Dodal, že z případné povolební spolupráce Směr-SD nebude vylučovat nikoho.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner