Odmítání povinných kvót na přerozdělování migrantů mezi členské státy EU a pokračování opatření ke zlepšení životní úrovně obyvatel slíbil dnes slovenský premiér a předseda sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico v Detvě na středním Slovensku, kde jeho strana zahájila závěrečnou sérii mítinků před březnovými parlamentními volbami. Směr-SD je favoritem na opětovné vítězství ve volbách. Jeho popularita podle posledních průzkumů veřejného mínění ale klesla a strana by přišla o většinu křesel v parlamentu, kterou získala v roce 2012.

„Nebudeme respektovat kvóty, budeme pokračovat v žalobě, kterou jsme podali u lucemburského soudu. Nikdo nás nepřinutí, aby sem přijelo možná až 50.000 uprchlíků, o kterých nic nevíme,“ řekl Fico za potlesku sympatizantů Směru-SD ve sportovní hale v Detvě, kam na mítink vládní strany přišlo odhadem více než 500 lidí.

Právě téma migrační krize Fico často zmiňoval v probíhající kampani, kterou ale zastínily nátlakové akce slovenských učitelů a zdravotních sester za zlepšení pracovních podmínek a vyšší platy.

Fico se v projevu nechal slyšet, že pouze vláda s účastí jeho strany zajistí zemi stabilitu. „My vidíme jen dvě možnosti. Jedna možnost je, že vznikne stabilní koalice, možná ze dvou stran a s účastí Směru-SD. Druhou alternativou je, že se slepí šest-sedm stran a vytvoří podobný slepenec jako v roce 2010 až 2012,“ řekl Fico v reakci na bývalou koalici stran pravého středu premiérky Ivety Radičové, která se rozpadla v otázce pomoci zadluženým zemím eurózony. Předčasné parlamentní volby pak se ziskem 44,4 procenta hlasů vyhrál Směr-SD a zisk většiny křesel v parlamentu straně na jaře roku 2012 umožnil sestavit jednobarevnou vládu. Poslední průzkumy veřejného mínění ale naměřily Směru-SD nižší preference.

Předseda nejsilnější slovenské strany sympatizantům slíbil, že Směr-SD je připraven pokračovat v naplňování opatření ke zlepšení životní úrovně obyvatel, které strana zahájila po Ficově prohře v přímých volbách hlavy státu před dvěma lety. „Řekli jsme si, že když se zemi daří a Slovensku se daří, tak je důležité, aby lidi pocítili ve vlastní kapse, že ekonomika šlape. V této politice, co se týče dělení s lidmi o dobré ekonomické výsledky, budeme pokračovat i nadále,“ řekl Fico na mítinku, po jehož oficiální části následovalo vystoupení populární slovenské kapely Desmod.

Ficova strana v rámci dřívějších sociálních balíčků prosadila například zavedení bezplatné přepravy dětí, studentů a seniorů ve státem dotovaných vlacích, dále snížení sazby daně z přidané hodnoty na vybrané potraviny či poskytování dotací na školní lyžařské kurzy.

Loni v prosinci Směr-SD na svém sněmu schválil třetí sociální balíček v hodnotě miliardy eur (přes 27 miliard korun), který zahrnuje například výstavbu nájemných bytů, obnovu regionálních silnic, zavedení bezplatné přepravy v autobusech k vlakovým přípojům a také navýšení počtu policistů o asi desetinu. Směr-SD slibuje vytvořit do roku 2020 na pětimilionovém Slovensku 100.000 pracovních míst a dále tak snížit nezaměstnanost, která po propuknutí globální ekonomické krize patřila k největším ekonomickým problémům Slovenska.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner