Bratislava 8. března (zpravodaj ČTK) – Slovenský premiér Robert Fico podpořil současného předsedu Evropské rady Donalda Tuska v setrvání na této pozici i v dalším funkčním období. Tusk podle něj dobře reprezentuje středoevropský region. Fico to řekl před nadcházejícím summitem státníků evropské osmadvacítky, který by se měl zabývat rovněž otázkou šéfa Evropské rady. Polská vláda navrhuje jiného kandidáta, europoslance Jacka Saryusze-Wolského.

„Tusk rozumí tomuto regionu, velmi dobře se s ním pracuje. Nemůžeme jít do rizika, že bude zvolen někdo, kdo nebude schopen reprezentovat tento region,“ řekl Fico před poslanci evropského výboru slovenského parlamentu.

Slovenský premiér by uvítal, kdyby byl předseda Evropské rady zvolen již na nadcházejícím summitu, v opačném případě podle něj může být později zvolen kandidát původem mimo regionu střední a východní Evropy.

„Pokud se podaří Polákům odložit volbu Donalda Tuska na další jednání, tak Donald Tusk podle mého názoru nebude zvolen,“ uvedl Fico.

Současného šéfa unijních summitů Tuska podporuje v působení na postu šéfa Evropské rady na dalšího dva a půl roku i Česká republika. Podle dřívějšího vyjádření ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka někdejší polský premiér rozumí problémům a zájmům střední a východní Evropy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner