Slovenský premiér Robert Fico označil pondělní masakr v Berlíně za útok proti kulturní identitě Evropy. Podezřelým z činu je podle něj migrant, který v Německu získal status uprchlíka. Slovensko v reakci zpřísnilo bezpečnostní opatření, informace o bezprostředním ohrožení země pod Tatrami nicméně slovenské úřady nemají.

„Útok na lidi, kteří se setkávají na vánočních trzích a kteří se do jisté míry připravují na Vánoce, považuji za útok proti kulturní identitě Evropy. Musíme veřejnosti říci, že útoky, které probíhají, jsou i útoky proti evropské identitě,“ řekl dnes Fico novinářům.

Předseda slovenské vlády také obhajoval opatření, která Slovensko prosazovalo během migrační krize, včetně podání žaloby proti rozhodnutí většiny členských zemí EU o povinných kvótách na přerozdělování migrantů mezi státy evropské osmadvacítky.

Fico zopakoval, že pokud bude předsedou slovenské vlády, nebude souhlasit s vytvořením ucelené muslimské komunity na Slovensku. Za tento výrok již v minulosti čelil kritice.

Podle Fica útok v Berlíně změní postoj vícero členských států EU k migraci. „Veřejnost v Evropě bude oprávněně očekávat podstatně razantnější opatření, která zajistí, že lidé budou moci klidněji trávit své volné chvíle,“ řekl premiér.

Slovensko po útoku v Berlíně zvýšilo ostrahu hranic a bezpečnostní opatření, které již dříve posílilo v souvislosti se stávajícím předsednictvím země v Radě EU. Policie například na tisíc zdvojnásobila počet hlídek v ulicích slovenských měst.

„Zavedli jsme ochranu našich hranic s Českou republikou a Rakouskem pro případ přesunu ať již podezřelých nebo kohokoli, kdo by se mohl teoreticky podílet na útoku,“ uvedl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Dodal, že zvýšená bezpečnostní opatření v zemi zůstanou v platnosti nejméně do nadcházejících vánočních svátků.

Podle Kaliňáka slovenské úřady měly již dříve informace o možné bezpečnostní hrozbě v regionu střední Evropy. Ministr detaily nezveřejnil, řekl pouze, že některé informace se nepotvrdily a některé se podařilo minimalizovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner