Slovenský premiér Robert Fico ze zdravotních důvodů zrušil dnešní oficiální návštěvu Česka. ČTK o tom informovala Ficova mluvčí Beatrice Szabóová, podle které se návštěva uskuteční v náhradním termínu. Fico měl do Prahy přijet na svoji první zahraniční cestu po svém znovujmenování předsedou slovenské vlády. Měl se setkat s premiérem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem.

Szabóová bližší informace o zdravotním stavu Fica neuvedla. Slovenský premiér se už v úterý omluvil z účasti na soudním líčení, kde měl vypovídat jako svědek. Ve středu Fico vedl schůzi nového slovenského koaličního kabinetu, který schválil návrh svého programového prohlášení.

Zatím není známo, zda Fico zruší svůj pracovní program i na další dny. V pátek by se podle dřívějších informací měl spolu se svým českým kolegou Sobotkou zúčastnit v Bratislavě mezinárodní konference Globsec.

Očekávalo se, že Fico bude v Praze se Sobotkou diskutovat o migraci a naplňování dohod Evropské unie s Tureckem, které se jí týkají. Dalšími body programu měly být podle českého úřadu vlády posilování přeshraniční dopravní infrastruktury nebo středoevropská regionální spolupráce. Jedním z bodů měla být také příprava Česko-slovenské výstavy u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky v roce 2018.

Fico je nejdéle sloužícím premiérem v novodobé historii Slovenska, v čele tamní vlády je už potřetí. Na rozdíl od předchozího volebního období ale nyní jeho levicová strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) vládne v koalici s trojicí pravicových stran – Slovenskou národní stranou (SNS) a uskupeními Most-Híd a Síť.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner