Komunisté v jednáních o vládě počkají na kroky vítěze voleb hnutí ANO. Předseda KSČM Vojtěch Filip se chce sejít s prezidentem Milošem Zemanem, schůzka by se podle něj měla uskutečnit v první polovině příštího týdne. Jednání ANO s ČSSD podle Filipa zkrachovala, protože k nim nebyli komunisté přizváni v roli mediátora. Komunisté jsou připraveni dál jednat, ale současně mluví o možnosti předčasných voleb.

„Požadavky ČSSD byly přehnané. Jejich výsledek voleb byl horší než náš, těžko s ním mohli dosáhnout toho, co chtěli. Tu chybu za ně nemůžeme napravit,“ řekl Filip novinářům během dnešního jednání výkonného výboru strany. Stanovisko k dalšímu postupu komunisté budou formulovat na sobotním zasedání ústředního výkonného výboru.

Komunisté jsou podle Filipa připraveni jak na jednání s vítězem voleb, tak na předčasné volby. Důležitý bude také výsledek sobotního sjezdu ČSSD, míní. O případné tiché toleranci vládě ANO, kterou by zároveň podpořilo hnutí SPD, komunisté podle něj zatím nejednali. „V politice platí, nikdy neříkej nikdy, ale zatím nevidím obrysy takového jednání,“ uvedl.

Variant vládního uspořádání ve Sněmovně existuje hodě, míní Filip, současně podle něj ale platí, že 120 poslanců se může rozhodnout o ukončení volebního mandátu a vyvolání předčasných voleb. „I taková varianta je možná,“ konstatoval. Kterému řešení by dal přednost a jaké bude jejich pořadí při Filipově konzultacích s Hradem, ale nechtěl prozradit.

Sociální demokraté jednali s ANO o koaliční vládě tiše podporované komunisty, jednání ale zkrachovala ve čtvrtek pozdě večer. Lídři ČSSD oznámili, že dnes odpoledne navrhnou předsednictvu strany ukončit vyjednávání.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner