Předseda KSČM Vojtěch Filip hájil na dnešním stranickém sjezdu v Nymburku vyjednávání o toleranci vlády vítěze voleb hnutí ANO. Pasivita KSČM by vedla k tomu, že by byla v opozici i se stranami, které v minulosti devastovaly zemi, prohlásil v úvodním sjezdovém projevu Filip, který obhajuje funkci v čele KSČM.

Jeho hlavními konkurenty jsou místopředseda Josef Skála a europoslankyně Kateřina Konečná. Filip řekl, že chce zvýšit počet řadových místopředsedů z dosavadních dvou na čtyři. Podle něj je třeba spojit odborné zázemí s vedením a zaměřit se na Evropu.

„Považuji to za krok správným směrem,“ uvedl Filip k rozhovorům o podpoře kabinetu hnutí ANO, které opět vyjednává o koalici se sociálními demokraty. KSČM má podle Filipa poprvé od pádu socialismu šanci prosadit části svého programu. „Ten nelze zradit, proto nevstupujeme do vlády,“ dodal Filip.

Filip mluvil také například o zahraničněpolitické situaci, ale i o prohře KSČM v říjnových sněmovních volbách. „Strana nesmí upadnout do chaosu,“ zdůraznil. Je nutné podle něho aktualizovat dlouhodobý program, aby o něm bylo možné hlasovat na sjezdu za dva roky. Cílem KSČM zůstává socialismus zbavený minulých chyb, prohlásil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner