Manila 1. července (ČTK) – Americké a filipínské válečné lodě dnes společně hlídkovaly v nebezpečných vodách na jihu Filipín, kde rostou mezinárodní obavy z muslimských radikálů a pirátů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na amerického kontradmirála Dona Gabrielsona.

Podle sdělení kontradmirála se pobřežní bojová loď Coronado amerického námořnictva připojila k filipínské námořní fregatě Alcaraz při hlídkování v Suluském moři. V této oblasti piráti od roku 2015 předpadli už řadu obchodních lodí.

Naše společná operace s filipínským námořnictvem na moři demonstruje plnění našich aliančních závazků a představuje společné úsilí odstrašit od pirátství, uvedl kontradmirál Don Gabrielson v prohlášení zveřejněném dnes americkým velvyslanectvím v Manile.

Panují obavy, že radikálové sympatizující s teroristickým hnutím Islámský stát se budou chtít dostat přes moře mezi Malajsií a Indonésií, aby se mohli připojit k islamistickým bojovníkům, kteří se před pěti týdny zmocnili města Marawi na jihofilipínském ostrově Mindanao. Během bojů s filipínskou armádou tam doposud bylo podle informací Reuters zabito na 300 radikálů. O život ale také přišlo osm desítek příslušníků filipínských ozbrojených sil a více než 40 civilistů.

Právě při osvobozování Marawi pomáhají podle filipínské armády i americké ozbrojené síly. Bojů se přímo neúčastní, poskytují technickou a logistickou podporu. Panují obavy, že IS, který postupně „ztrácí půdu pod nohama“ v Iráku a Sýrii, se snaží vytvořit si novou základnu v jihovýchodní Asii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner