Manila 13. prosince (ČTK) – Filipínský parlament dnes schválil prodloužení stanného práva na ostrově Mindanao o jeden rok. Požádal jej o to v pondělí prezident Rodrigo Duterte. Filipínští vojáci na ostrově na jihu země pět měsíců bojovali s extremisty spojenými údajně s organizací Islámský stát (IS) o město Marawi a v říjnu ho dobyli. Duterte ale uvedl, že se islámští radikálové v oblasti přeskupují a že stanné právo ještě není možné zrušit.

Kritici prezidenta, který hovořil i o možnosti rozšířit platnost stanného práva na celou zemi, toto opatření odsuzují jako zneužití moci a důkaz o Duterteho autoritářských sklonech.

Bitva o Marawi trvající od května do října si vyžádala více než 1100 mrtvých, především z řad islamistů. Na 350.000 lidí konflikt vyhnal z domovů. Duterte prohlásil, že islámští extremisté, kteří bitvu o Marawi přežili, chtějí v jihovýchodní Asii vytvořit islamistický stát. Tajemník prezidenta uvedl, že podle informací filipínské rozvědky islamisté plánují přepadnout další město.

Stanné právo na neklidném ostrově Mindanao, kde žije 22 milionů lidí, bylo vyhlášeno po útoku islamistů na Marawi a mělo platit do 31. prosince. Umožňuje intenzivnější sledování, zatýkání bez soudního příkazu a bezpečnostním silám dává volnější ruku při vyšetřování osob podezřelých z toho, že extremisty financují anebo jim slouží jako prostředníci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner