Filipínský prezident Rodrigo Duterte obvinil na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) západní státy ze šikany a pokrytectví. Při dvoustranném setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v peruánské metropoli prohlásil, že v rámci aliancí nelze Spojeným státům důvěřovat.

Ačkoli se v minulosti vyjádřil pozitivně k nově zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, při setkání s Putinem ujistil, že hodlá politiku Filipín odklánět od USA. „V minulosti jsem se ztotožňoval se západním světem. Ale v poslední době vidím, jak západní národy šikanují malé země, a nejenom to, jsou pokrytecké,“ prohlásil Duterte.

Západní země a zejména USA podle filipínského prezidenta zasahují do konfliktů ve světě, protože sledují vlastní zájmy.

Putin mu pogratuloval ke květnovému zvolení a ocenil, že se mu za krátkou dobu podařilo vybudovat důvěru mezi Filipínami a Ruskem.

Duterte se obrací k Rusku podobně jako k Číně, kterou Filipíny považovaly ještě donedávna za soupeře, upozornila agentura Reuters. Před odjezdem na summit do Peru prohlásil, že možná bude následovat Rusko a odstoupí od členství v Mezinárodním trestním soudu (ICC). Nelíbí se mu, že jej svět kritizuje za neúprosnou válku, jakou ve své zemi zahájil proti drogovému podsvětí. Řekl také, že pokud se Čína s Ruskem rozhodnou vytvořit „nový světový pořádek“, bude první, kdo se připojí.

V rozhovoru s televizí Al-Džazíra filipínský prezident kritizoval Západ také kvůli jeho uprchlické politice. Nejprve prý západní země prosazují témata lidských práv, ale jakmile přijde na řadu přijetí těch, kdo prchají z konfliktů, začnou lidi odmítat. „Zůstaňte tam, my postavíme zeď a položíme mezi sebe a vás ostnatý drát. A najednou těm pokrytcům hledíme z očí do očí,“ řekl Duterte. Filipíny jsou podle něj připraveny uprchlíky přijmout, dokud „nebudou po okraj naplněny“. „Sem mohou vždycky přijít, všechny je uvítám,“ řekl prezident v rozhovoru, který poskytl ještě na Filipínách. Jak je jeho stomilionová země ale schopná se o příchozí postarat, nerozváděl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner