Bývalý francouzský premiér François Fillon získává podporu stále většího počtu osobností, a posiluje tak svou pozici favorita prezidentských primárek francouzské pravice. Jejich vítěz má velkou šanci stát se příští rok na jaře novou hlavou státu. Expremiéra Alaina Juppého, který v prvním kole zaostal za Fillonem o 15,6 procentního bodu, podporuje méně osobností. Je mezi nimi ale například šéf centristů François Bayrou, který v prezidentských volbách v roce 2012 získal téměř deset procent hlasů.

Za Fillona se nově veřejně postavili například expremiér Edouard Balladur, starosta Troyes a bývalý ministr François Baroin, předseda poslanecké skupiny hlavní pravicové strany Republikáni Christian Jacob a řada poslanců strany. Již dříve ho podpořil i někdejší prezident Nicolas Sarkozy, který v prvním kole stranických primárek skončil až třetí. Nepostoupil tak do rozhodujícího klání dvou finalistů, které se bude konat 27. listopadu.

„Voliči se mobilizovali a vyjádřili vůli po změně. A tím, kdo vůli po velmi silné změně ztělesňuje, je François Fillon,“ vysvětlil svou preferenci Jacob. Juppé podle něj navrhuje menší změny s tvrzením, že radikální kroky by současná společnost vzhledem ke své „křehkosti“ neunesla.

Juppé se snaží bořit obraz Fillona coby velkého reformátora připomínáním, že jeho soupeř byl léta premiérem prezidenta Sarkozyho. „Když někdo zůstane pět let ministerským předsedou prezidenta republiky, tak zcela zodpovídá za to, co se udělalo,“ řekl v televizní stanici TF1 Juppé. Nespokojenost s politikou Sarkozyho vedla v roce 2012 k vítězství socialistického kandidáta Françoise Hollandea.

Juppého podpořili ze spolustraníků především Nathalie Kosciusková-Morizetová a Jean-François Copé. V prvním kole primárek sice nezískali mnoho hlasů, ale jejich symbolická váha má svou důležitost. Význam by mohl mít postoj, který zaujal šéf strany MoDem Bayrou. Pohrozil, že v případě zvolení Fillona kandidátem pravice bude také kandidovat v prezidentských volbách. To by mohlo u některých pravicových voličů vyvolat obavy, že by podobné roztříštění hlasů mohlo vést k tomu, že Fillon do druhého kola prezidentských voleb nepostoupí.

Před nedělním rozhodujícím kolem primárek favorit Fillon při dnešním setkání s téměř 6000 příznivci v Lyonu zdůraznil, že se nehodlá na vlně ovací a prognóz přenést do nějakého mikrokosmu, protože to by ho pohřbilo, ačkoliv ještě není dohráno, dobojováno a rozhodnuto. Juppé svého konzervativního rivala vyzval, aby objasnil svůj postoj k potratům a roli žen, a také vyčetl Fillonovi, že se těší podpoře krajní pravice. Soupeř odvětil, že jej Juppé svými výpady „zklamal“, protože krajní pravici vždy potíral.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner