Paříž 17. února (ČTK) – Prezidentský kandidát francouzské umírněné pravice François Fillon se rozhodl pokračovat v kampani za každou cenu, i kdyby ho justice začala stíhat. Uvedl to dnes deník Le Monde. Expremiér poté, co ho v lednu začaly úřady vyšetřovat pro podezření ze zneužití státních peněz, řekl, že v případě stíhání kampaň opustí. Nyní se ale podle listu rozhodl neohlížet se na závěry finanční prokuratury, která ho nechala předběžně vyšetřovat.

„I kdybych byl stíhán, nic mě nezastaví,“ řekl Fillon ve čtvrtek rozhlasové stanici RTL. „Více než kdy jindy hodlám prosazovat program obnovy a modernizace Francie v souladu s mandátem, který mi daly 4,4 milionu spoluobčanů. Takže nadále se podvoluji jen hlasování (voličů),“ řekl také ve čtvrtek deníku Le Figaro Fillon. Jasně vyhrál loňské primárky své strany Republikáni a do vypuknutí skandálu byl favoritem voleb.

Skandál propukl koncem ledna, kdy týdeník Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová jako asistentka svého manžela a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831.440 eur (22,5 milionu Kč). Fillon jako někdejší zákonodárce podle časopisu též štědře odměnil své děti jako své odborné asistenty, přestože tehdy teprve studovaly.

Na závěr předběžného vyšetřování justice rozhodne, zda případ odloží, zahájí formální vyšetřování jmenováním vyšetřujícího soudce, nebo pošle Fillona rovnou před soud. Podle listu Le Monde je přitom málo pravděpodobné, že by se případ odložil. Kdy se prokuratura vyjádří, není jasné.

Fillon veškerá obvinění odmítá a aféru označuje za útok vládní levice před dvoukolovými prezidentskými volbami 23. dubna a 7. května. „To není útok proti mně, to je útok na pravici. Dejte na mé místo kohokoli jiného a bude to stejné: síly, které se proti nám spikly, mu najdou nějakou aféru. A to už bychom úplně prohráli,“ říká podle týdeníku Le Point všem, kteří požadují jeho nahrazení jiným kandidátem.

Až 70 procent Francouzů si podle průzkumů přeje, aby se 62letý konzervativec kandidatury vzdal. Pro jeho odchod z kampaně se vyjádřila i řada osobností z jeho strany Republikáni. Ankety mu nyní většinou nedávají naději na postup z prvního kola do rozhodujícího duelu. Favoritem voleb se stal bývalý socialista, nyní 39letý centrista Emmanuel Macron.

Anketa, jejíž výsledky dnes zveřejnila agentura Opinionway, jako první naznačila, že by Fillon mohl Macrona v prvním kole porazit. Předvídá oběma 20 procent a tomu, který z nich postoupí do druhého kola, jasné vítězství nad kandidátkou krajní pravice Marine Le Penovou. O jejím vítězství v prvním kole sondáže nepochybují, stejně jako o její porážce v kole druhém.

Necelé dva měsíce před začátkem hlasování je ale stále nezodpovězeno mnoho otázek a předvídat výsledky se zdá nemožné. Především se čeká na to, zda Fillon skutečně vydrží v kampani, zda bude kandidovat šéf pravého středu François Bayrou a zda se zatím rozdrobená levice dokáže spojit. Kandidát vládních socialistů Benoit Hamon a kandidát radikální levice Jean-Luc Melenchon dnes oznámili, že uvažují o spolupráci. Ta by podle agentury AP mohla umožnit jednomu z nich, nejspíš Hamonovi, porazit Fillona i Macrona a dostat se s Le Penovou do druhého kola a prezidentské volby vyhrát.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner