Právní zástupce Françoise Fillona, kandidáta umírněné pravice na francouzského prezidenta, ve čtvrtek ostře napadl finanční státní zastupitelství, které vyšetřuje případ údajného neoprávněného obohacování politikovy manželky Penelopy na úkor státu. Vyšetřování je nezákonné a finanční prokuratura by ho měla ukončit, řekl podle médií právník Antonin Lévy. Vyjádřil se v době, kdy vyšetřovatelé vyslýchali Fillonovy děti.

Podle Lévyho je případ mimo jurisdikci finančního prokurátora, a jeho vyšetřování je tak nezákonné. „Toto vyšetřování porušuje nejzákladnější principy francouzské ústavy,“ uvedl právník. Skutkovou podstatu zpronevěry veřejných prostředků, kterou se vyšetřovatelé zabývají, podle Lévyho nelze uplatňovat na poslance.

Právníci Fillona a jeho manželky dnes rovněž oznámili, že podají žalobu kvůli neustálému úniku informací z vyšetřování.

Finanční státní zastupitelství se k výzvám advokátů zatím nevyjádřilo a pokračovalo dnes ve vyšetřování případu. Více než sedm hodin podle listu Les Echos vyslýchalo dvě Fillonovy děti pro podezření, že jejich placená zaměstnání pro otce v Senátu byla fiktivní. Jako jeho právní asistenti pobírali v letech 2005 a 2006 měsíční platy kolem 4000 eur (108.000 Kč), přičemž Marie a Charles teprve studovali. Fillona a jeho ženu vyslýchali vyšetřovatelé již 30. ledna.

Skandál kolem Fillona propukl koncem ledna, kdy týdeník Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová jako asistentka svého manžela a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831.440 eur (22,5 milionu Kč). Fillon jako někdejší zákonodárce podle časopisu také odměnil své děti jako své asistenty. Dalších zhruba 100.000 eur (2,7 milionu Kč) dostala manželka za údajné psaní pro média.

Fillon odmítl výzvy, aby odstoupil z kampaně před prezidentskými volbami, a obvinění označil za spiknutí levicových sil proti němu. Kvůli skandálu ale přišel o pozici favorita prezidentských voleb. Podle aktuálních průzkumů by v nich zvítězil nezávislý kandidát Emmanuel Macron.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner