Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj musí smazat film zveřejněný na internetu, ve kterém obvinil ruského premiéra Dmitrije Medveděva ze zneužití úřadu a z obohacování se na úkor státu. Podle serveru ruské redakce BBC o tom dnes rozhodl moskevský soud. Soudkyně tak vyhověla žalobě ruského podnikatele a miliardáře Ališera Usmanova, který obvinil Navalného z pomluvy a poškození dobrého jména. Navalnyj oznámil, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Usmanov podle Navalného filmu de facto podplatil premiéra Medveděva, když fondu Socgozprojekt „daroval“ dům s pozemkem o rozloze čtyř hektarů v prominentní moskevské oblasti. Šéfem dozorčí rady fondu je totiž Medveděvův spolužák Ilja Jelisejev. Podle Usmanova se však jednalo o smluvenou výměnu nemovitostí.

Soud uložil Navalnému do deseti dnů kromě filmu o premiérovi smazat i videa, ve kterých označil Usmanova za kriminálníka a obvinil ho z uplácení prvního místopředsedy ruské vlády Igora Šuvalova a z neplacení daní v Rusku, ale ve Švýcarsku. Usmanov navíc podle lídra opozice cenzuruje vydání listu Kommersant, který vlastní.

Navalnyj už oznámil, že se proti rozsudku odvolá. „Soud mi nařídil odstranit film o Medveděvovi. To je naprosto vyloučené!“ napsal na svém twitteru.

Opoziční lídr během procesu požadoval vyslechnout premiéra Medveděva, místopředsedu vlády Šuvalova a šéfa fondu Socgozprojekt jako svědky. Soudkyně však jeho žádosti nevyhověla. Podle Navalného mu tak neumožnila dokázat pravdivost zveřejněných informací.

Film o Medveděvovi už na internetu zhlédlo přes 20 milionů diváků. Po jeho zveřejnění se v březnu konaly v desítkách měst po celém Rusku demonstrace proti korupci. V Moskvě se protestů podle nestátních médií zúčastnilo několik desítek tisíc lidí, policie zadržela přes 1000 z nich.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner