Provoz elektronické evidence tržeb (EET) se po dnešním zapojení obchodníků obešel bez výpadků a jeho provoz je plynulý. Průměrná doba odezvy se pohybuje pod desetinou vteřiny. Finanční správa o tom informovala na portálu etrzby.cz. Aktuálně eviduje podle mluvčí Petry Petlachové zhruba 303 milionů vydaných účtenek a 116.000 evidujících podnikatelů z první i druhé fáze EET.

Ani server Hlídač EET, který nezávisle monitoruje dostupnost a rychlost komunikace pokladen podnikatelů se servery EET, zatím také nehlásí žádné problémy ohledně systémů shromažďujících údaje o tržbách. Pouze odpoledne mezi 13:00 a 14:00 zaznamenal výpadek informačního portálu etrzby.cz.

Autentizační údaje si dosud vyzvedlo zhruba 115.000 podnikatelů ve velkoobchodu a maloobchodu. V úterý bylo podle dat na etrzby.cz zhruba 104.000 podnikatelů evidujících tržby a zhruba 294 milionů účtenek.

Autentizační údaje byly podle Finanční správy vydány většině podnikatelů ve velkoobchodu a maloobchodu, kteří musejí ode dneška evidovat tržby. Přidali se k provozovatelům ubytovacích a stravovacích služeb, pro které je EET povinná od loňského 1. prosince. Po obchodnících budou následovat další obory podnikání. Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Finanční správa již dříve deklarovala, že kontroly dodržování EET zahájí okamžitě. Za závažné porušení zákona o evidenci tržeb hrozí pokuta až 500.000 korun nebo uzavření provozovny. K zásadnímu porušení například patří, že obchodník nebude mít zařízení pro evidenci tržeb. Pokud zaměstnanec nezaeviduje tržbu na „Babišovu“ centrálu, hrozí jeho zaměstnavateli pokuta až milion korun (z toho půl milionu za nevydání účtenky s tzv. „fiskálním identifikačním kódem“).

Finanční správa od zahájení EET v prosinci 2016 do dneška podle Finanční správy provedla celkem 10.165 kontrol, z nichž 866 bylo s nálezem. Celkem bylo odhaleno 1289 zjištění, 21 z nich bylo postiženo pokutou a dalších 867 porušení bylo předáno k řízení o sankci. Nejčastějším prohřeškem je nevystavení účtenky, neumístění informačního oznámení a nezasílání údajů do systému EET.

Výrazné problémy zatím nehlásí podle zjištění ČTK obchodníci ani v menších obcích. Bez problémů evidují i některé e-shopy. Někteří prodejci si ovšem například stěžují na větší spotřebu papíru na účtenky. „Je to hrůza. To, co nám předtím stačilo na tři dny, teď bude za den pryč,“ řekla ČTK prodavačka z pekařství v ulici 17. listopadu v Říčanech u Prahy. Lidé si podle ní navíc účtenky neberou, takže se kolem pokladny jen hromadí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner