Finanční výbor americké Sněmovny reprezentantů dnes schválil kontroverzní republikánský návrh, který ruší významné části tzv. Doddova-Frankova zákona z roku 2010 o finančním dohledu. Podle agentury AP jde o významný krok k omezení regulace finančních služeb, kterou slibuje americký prezident Donald Trump.

Pro návrh hlasovali pouze republikánští členové výboru, podle kterých Doddův-Frankův zákon brzdí hospodářský růst. Demokraté však varují, že návrh na zrušení částí zákona vytvoří stejné podmínky, které vedly k finanční krizi a dohnaly ekonomiku na pokraj kolapsu.

Předpokládá se, že návrh schválí i celá Sněmovna reprezentantů. Narazit by však mohl v Senátu, kde budou k jeho odsouhlasení zapotřebí také hlasy několika demokratických zákonodárců, píše agentura AP. Demokratický zákonodárce Maxine Waters označil návrh za „scestné opatření, které poškodí spotřebitele, investory i celou ekonomiku“.

Doddův-Frankův zákon stanovil dlouhý seznam pravidel, jejichž cílem je zabránit opakování finanční krize z let 2007-2009, včetně přísných nových kapitálových standardů pro banky a přísnějšího dohledu nad trhem s deriváty. Vytvořil také nový úřad pro ochranu spotřebitelů před úvěrovými dravci a vyzval k provádění ročních zátěžových testů bank považovaných za příliš velké, aby mohly zkrachovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner