Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) se dnes sejde se zástupci krajů a s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (rovněž za ANO). Budou jednat mimo jiné o možnostech financování silnic druhých a třetích tříd z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury a z evropských fondů, nebo o odměňování řidičů autobusů jezdících na linkách objednaných kraji. Řidiči si dlouhodobě stěžují na nízké platy, což je podle dopravních odborářů způsobeno tím, že hlavním kritériem při výběru dopravce je v krajských tendrech nejnižší nabídnutá cena.

Od začátku letošního roku vláda zvýšila minimální mzdy pro šoféry ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Navýšení platů se ale dotkne rozpočtu krajů, které jsou objednatelem veřejné dopravy. Podle dřívějších odhadů jejich navýšení kraje vyjde na zhruba miliardu korun ročně a není zatím jisté, zdali a kolik peněz krajům na platy šoférům vláda přispěje. Kromě předsedkyně rady Asociace krajů Jany Vildumetzové se jednání zúčastní například hejtman Jihočeského kraje a 1. místopředseda rady Jiří Zimola nebo hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je ale kabinet ochoten se o příspěvku dohodnout. „Pokud se kraje obrátí na vládu, vláda je připravena jednat, pokud budou žádat o spoluúčast nebo pomoc, vláda je připravena k jednání,“ uvedl v polovině loňského října premiér.

Podobně se již diskutuje i o výši státního příspěvku na opravy silnic druhých a třetích tříd, které jsou majetkem krajů. Vloni resort dopravy přispěl krajům na údržbu jejich komunikací z prostředku fondu dopravy třemi miliardami korun. Podobný příspěvek by kraje podle ministra Ťoka mohly získat i letos, definitivní částka ale bude závislá na výsledcích hospodaření fondu, uvedl na konci loňského září ministr Ťok.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner