Helsinky 19. srpna (ČTK) – Pět osob zadržela finská policie v noci na dnešek při razii v bytě ve městě Turku, kde v pátek útočník ubodal dva lidí a šest dalších zranil. S odvoláním na vyšetřovatele o tom dnes informovala agentura AFP. Hlavního podezřelého policisté zadrželi krátce po útoku. Motiv jeho činu zůstává stále nejasný.

Muž, jehož totožnost policie zatím nezveřejnila, pobodal v pátek odpoledne v centru jihofinského Turku osm lidí. Dva z nich svých zraněním podlehli. Policisté útočníka rychle zneškodnili. Podařilo se jim ho střelit do nohy. Nyní je v péči lékařů. Zatím ho nebylo možné vyslechnout, uvedla policie.

Na páteční tiskové konferenci policie uvedla, že má prozatím v hledáčku jen jednoho podezřelého, pokračuje ale v pátrání po případných komplicích.

„Zadržujeme nyní šest podezřelých, hlavního podezřelého a pět dalších,“ řekl agentuře AFP dnes ráno vyšetřovatel Markus Laine. „Prověřujeme roli pěti dalších osob, nejsme si však ještě jisti, zda jsou (s útokem) nějak spojeni,“ dodal Laine. Všech pět lidí podle něj ale bylo v kontaktu s hlavním podezřelým.

Totožnost útočníka policie zatím nezveřejnila, podle Laineho si je ale „jistá, že ví, o koho jde“. Finská ministryně vnitra Paula Risikkoová v pátek uvedla, že podezřelý vypadal jako muž „cizího původu“.

Na twitteru dnes finská policie uvedla, že při vyšetřování spolupracuje i s dalšími zeměmi. V pátek policejní ředitel Seppo Kolehmainen řekl, že je příliš brzy na to, aby se útok dával do souvislosti s mezinárodním terorismem.

Po útoku Finsko posílilo po celé zemi bezpečnostní opatření. Více policistů střeží mimo jiné mezinárodní letiště v Helsinkách či železniční nádraží.

Turku, které má asi 180.000 obyvatel, leží zhruba 150 kilometrů západně od hlavního města.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner