Finsko je připraveno přijmout navrhované kvóty na přerozdělení žadatelů o azyl v Evropské unii, jak to navrhuje Evropská komise. V budoucnu by ale tento systém neměl být povinný, jak je tomu u nynějšího návrhu, řekl dnes finský ministr zahraničí Timo Soini. Dánsko naopak oznámilo, že se na rozdělování podílet nebude. Ani tak činit nemusí, protože má v tomto ohledu již mnoho let zajištěnou výjimku. Proti povinným kvótám nejostřeji vystupují hlavně země visegrádské čtyřky (V4) včetně České republiky.
„Můžeme v tom pak dále pokračovat na dobrovolné bázi, ne z donucení,“ prohlásil na tiskové konferenci finský ministr. „Zvýšené zapojení unijních orgánů do tohoto tématu by nebylo dobré, nefungovalo by to… Jestliže nenajdeme řešení prostřednictvím spolupráce na mezinárodní a unijní úrovni, přes naše hranice se budou přesouvat miliony lidí bez jakékoli koordinace,“ dodal.
Finsko očekává, že do země letos dorazí až 30.000 žadatelů o azyl, loni jich bylo jen 3600.
Dánská ministryně pro integraci Inger Stöjbergová dnes naopak oznámila, že její země se na nově navrhovaném přerozdělování uprchlíků podílet nebude. Podle ministryně se země na řešení současné krize již nyní ve velkém podílí. Do Dánska v posledních dnech zamířily stovky uprchlíků z Německa, kteří často chtějí dál pokračovat zejména do Švédska. Dánové se na přerozdělování uprchlíků podílet nemusejí, mají stejně jako Británie a Irsko v tomto ohledu zajištěnou výjimku.
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu představil nový plán Bruselu, jak čelit přílivu statisíců uprchlíků do Evropy. Jedním z navrhovaných opatření je povinné přesunutí celkem 160.000 běženců z Itálie, Řecka a Maďarska do ostatních států Unie podle stanoveného klíče. S povinným přijímáním migrantů nesouhlasí hlavně země V4, tedy Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko. Ty požadují zachování principu dobrovolnosti. Většina Unie povinné kvóty podporuje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner